ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

بافت تاريخي روستايمان را حفظ كنيم...

بافت های تاریخی روستاها، گنجینه های گرانبهایی از تاریخ و فرهنگ هر کشور را در خود دارد.فضاها و بناها نتیجه طرز تفکر و جهان بینی آحاد آن را به نمایش می گذارد. و از این رو یک روند منطقی در جهت تکامل و توسعه، نگرش و ابراز مفاهیم مورد نیاز را سخاوتمندانه در اختیار نسل های بعد از خود قرار می دهد. مطالعه و احیاء مراکز تاریخی روستاها و به عبارتی احیا بافت های قدیمی که نیاز جدی ملموس به آن، ...

مطالعه و احیاء مراکز تاریخی روستاها و به عبارتی احیا بافت های قدیمی که نیاز جدی ملموس به آن، امروز آن را برای امری محتوم، مورد توجه علاقمندان و مسئولان قرار داده است، معلول برداشت های متفاوت لااقل دو سه قرن اخیر در خصوص بینشن، فرهنگ، سنت، هنر و معماری و در یک کلام شیوه زندگی می باشد.

 در طی قرون اخیر شیوه زندگی ایرانی دچار تغییراتی بنیادی و دگرگونی های اصولی شده به گونه ای که امروز کمتر اثری از سابقه طولانی فرهنگ و تمدن غنی گذشته در آن به چشم می خورد.

مذهب به عنوان عالی ترین مقام حکم بر اندیشه، عرفان نشات گرفته از میانی مذهب و تفکرات ناشی از آن ، فرهنگ متکی بر سوابق درخشان تمدن در این مرز و بوم و سنت های واجد ارزش به عنوان امکان یک زندگی قانونمند همواره روشنگر مسیر زندگی پیشینیان ما بوده اند.

فرهنگ ایرانی بدون آنکه  اشخاص یا اشیائی مظاهر آشکار آن باشد، سیر خود را در اعماق جانها می پیمود. اصول پایدار مذهب تقریبا همیشه مانع تغییر بوده و این خط سیر را به کمک قوانین پویا و جاری خود هدایت می نمود.

اصول نظیر اعتدال و انتخاب احسن، برگفته از شریعت مقدس اسلام، سبب ایجاد میانه روی در رفتار ایرانیان و در بینش آنها مي شد.از این لحاظ جهان بینی ایرانیان حد وسط میان مدافقه محض و فعالیت صرفه که یکی مبتنی بر فلسفه شرق (هند) و دیگری متکی بر تفکرات مخرب (اروپا) است، بود.(محمد دستمالچيان)

این خاصیت سبب تکامل توام تفکرات مادی و معنوی در میان ایرانیان می شد، که یکی از عوامل موثر در پایداری خط اصیل زندگی بود و چنین خاصیتی هنرمند ایرانی را از سایر همرديفانش متمایز نمود.این پایبندی به اصول و تایید گذشته گان پایه گذار سنت های با ارزشی در مسیر تعالی هنر در ایران بود و مجموعه این قواعد در طول تاریخ همواره جاری بوده و منتقل می گذشت.(محمد دستمالچيان)

متاسفانه به دلایلی، این روند منطقی از سالهای دور مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفت و تبعات آن گریبان گیر فرهنگ اصیل خودی شد و درنتیجه کالبد روستاها نیز همانند سایر وجوه زندگی متین و منطقی گذشته، مورد هجوم تفکرات و عناصر نا مانوس و بعضاً کاذب واقع شد.

با ایجاد ارتباط میان ایران و اروپا و رسمیت یافتن آنکه مشخصا از دوران صفویه به بعد صورت گرفت. به مرور خبر های مختلف زندگی غربی در ایران عنوان شده و مورد توجه خاص قرار گرفت. موج نوگرایی که از این تفکرات پدید آمد به زودی ابعاد گسترده تری یافت تا آنجا که در آخر بافت شهر ها نیز با شیوه  وارداتی و مظاهر آن من جمله ساختمان ها که به واقع بستر چنین زندگی بودند انباشته شدند. (محمد دستمالچيان) دیگر ساختمان های موجود، جوابگوی شیوه های جدید زندگی نبودند و توانایی پاسخ گفتن به انتظارات دارندگان آنها را نداشتند.

آشکار شدن تبعات بی توجهی به کالبد روستاها و ارزش های فرهنگی مستتر در آنها لزوم بازگشت به ارزش های فراموش شده گذشته قوت گرفت و در حال حاضر اگر چه زمان بسیاری از دست رفته و عناصر معماری و شهری فراوانی دیگری وجود خارجی ندارند و تنها در لابه لای نوشته ها و تصاویر چهره ی مبهمی از آنها بر جای مانده اما باز هم جای خوشوقتی است که امروزه توجه به این امر احیای بافت های تاریخی شهرها و باز زنده سازی ارزش های فرهنگی را به دنبال داشته و در این میان مهمترین و اساسی ترین سوال چگونگی دستیابی این هدف می باشد.

 

بر همين علت ما بر آن شديم تا باري ديگر از ديار خود، روستاي بالاجاده، مستند سازي كنيم و آن را از گذشته تا به امروز به تصوير بكشيم و به روايت تصوير روند و سبك زندگي، آداب و معاشرت، افرادي كه در گذشته با خصوصيات متمايزي به زندگي روزمره خود ادامه مي دادند و همانان الگوي با ارزش ما شدند و ... را بر همگان نمايان سازيم.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان