ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

تخریب میراث ها تکرار می شوند...

طرح هادي روستاي بالاجاده، بند (4-11)، ساختمانهاي تخريبي به ساختمانهايي اطلاق مي شود كه عمر مفيد آنها پايان يافته و بايست كاملاً تخريب شده و مجدداً احداث گردند تا از خطرات مالي و جاني جلوگيري شود. اين ساختمانها معمولاً بيش از 30 سال قدمت دارند.

شايان ذكر است كه اين نوع بناها غالباً در هسته مركزي و اوليه روستا به چشم مي خورند. طبق نقشه كيفيت ابنيه حدود 57/30 درصد از بناهاي روستا در اين دسته قرار دارند.

طرح هادي روستاي بالاجاده، بند (4-11)، ساختمانهاي تخريبي به ساختمانهايي اطلاق مي شود كه عمر مفيد آنها پايان يافته و بايست كاملاً تخريب شده و مجدداً احداث گردند تا از خطرات مالي و جاني جلوگيري شود. اين ساختمانها معمولاً بيش از 30 سال قدمت دارند.

 

شايان ذكر است كه اين نوع بناها غالباً در هسته مركزي و اوليه روستا به چشم مي خورند. طبق نقشه كيفيت ابنيه حدود 57/30 درصد از بناهاي روستا در اين دسته قرار دارند.

اين نوشته اي است كه در دفترچه بنياد مسكن روستاها با تصويب كارشناسان به چاپ و مورد استفاده مهندسان قرار گرفته است. آيا واقعاً اينگونه است؟

اگر اينطور تبيين گرديد پس چرا تخت جمشيد در پاسارگاد، قلعه رود خان گيلان، خانه باقري ها در گرگان، سراهاي مرحوم محمد علي رايجي و حاج اسدالله درخشاني در همين بالاجاده تاريخي پا برجاست و به نحو احسن در حال استفاده مي باشد؟ بر اساس همين تفكر چند بناي قدیمی دیگر در روستاي بالاجاده در معرض تخریب قرار گرفت.

خانه مرحوم مصطفي بهرامي، مرحوم يدالله نورمحمدي و مرحوم علي اصغر شاهكويي از جمله خانه های مورد توجه روستاي بالاجاده مي باشد كه به دلیل درگذشت مالکان اصلی بنا، برای تقسيم ملك بين وراث، خريد و فروش و تغيير كاربري تصميم به تخريب اين بناهای با ارزش تاریخی گرفته شد.

بناي مرحوم مصطفي بهرامي با قدمت بیش از یکصد سال كاملاً تخريب شد و بناي مرحوم يدالله نورمحمدي در معرض کامل تخریب قرار دارد، این بناها با توجه به ویژگی های معماری و ساخت هنرمندانه آن، دارای معیارهای مورد نظر برای ثبت در فهرست میراث ملی است.خانه ای قدیمی و زیبا که می تواند در اولویت پیگیری و حفظ قرار گرفته و با ثبت ملی و اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب مورد مرمت، بازسازی و احیاء کاربری قرار گرفته و به عنوان یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین مکان های گردشگری و کسب در آمد های گردشگری  روستا و استان قرار گیرد.

 

اما در مورد ابنيه مورد هجوم:

خانه بهرامي كه در خيابان امام خميني قرار دارد از بناهای تاریخی روستاي بالاجاده مي بود و معماری از سبک دوره قاجار دارد كاملاً تخريب گرديد و با خاك يكسان شد. اين سرا با ويژگي هاي چون وجود طبقات مجزا از هم و شير سرهاي چند طبقه و ساختي شاهانه داشت، يكي از بناهاي شاخص روستا بود. اين سراي ارزشمند مي توانست يكي از مراكز مهم گردشگري باشد يا به عنوان موزه مشد از آن استفاده كرد.

 

خانه نورمحمدي ها در خيابان شهيد بهشتي، جنب هيئت ابوالفضلي واقع مي باشد، ريشه در دوره اوايل پهلوي اول دارد.با اين تفاوت كه معماري عامي تري داشت كه هنوز سبك قاجار در آن ديده ميشود. این خانه 1 هزار مترمربع مساحت دارد و اعیانی آن در 2 طبقه متشکل از تعدادی اتاق در یک ردیف بدون اندرونی و بیرونی است. در حال حاضر به علت تقسيم ارث و واگذاري آن به مالكان مورد تخريب قرار گرفت و تقريباً نيمي از آن از بين رفته است.

و اما در مورد خانه مرحوم علي اصغر شاهكويي، كه نبش گلزار شهدا مي باشد و در يك طبقه خلاصه مي شد و سقف سفالين آن كه ديوار خارجي را از ريزش باران پوشش مي داد، با دروازه چوبي چشم عابر را به خود خيره وا مي داشت و باعث تامل رهگذر مي شد. در حال حاضر توسط هيئت امناي گلزار شهدا البته با همكاري مردم خير بالاجاده خريداري شده و تغيير كاربري جهت پاركينگ اين مكان داده شد.

 

استفاده از زاویه‌های تیز در ساخت اين ابينه و پنجره‌های مستطیل شکل بدون خمیدگی‌های معمول بناهای ایرانی در ساختمان این بنا شاهد زنده معماری مدرن و فاصله گرفتن از معماری سنتی ایرانی در اين منطقه است.

در حال حاضر قريب به بيست (20) خانه قدیمی در سطح روستاي بالاجاده چنین وضعیتی را دارند حتی بخش تخریب شده ای را به کوچه اضافه نمودند. اما تاکنون از سوی میراث فرهنگی هیچ اقدامی صورت نگرفته است. به همين علت به دلیل كم توجهي مالكان و با تصور بي ارزش يا كم ارزش بودن اين بناها ، مالکان در صدد تخريب اين ابنيه هستند.

حفاظت از میراث فرهنگی وظیفه همگانی و رسالت بزرگی است که همه دستگاه ها باید نسبت به حفظ آن دغدغه داشته باشند نه آنکه با مرگ صاحبان ابنيه نیز تخریب شوند.

من اگر بنشينم، تو اگر بنشيني، چه كسي برخيزد؟
من اگر برخيزم، تو اگر برخيزي، همه بر مي خيزند...

ادامه دارد...

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان