ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

بالاجاده شهري كه روستا مي ماند

به نام خداوند حكيم. با درود و سلام خدمت هم روستاييان عزيز. همانطور كه مستحضريد بنا به تصميمات برخي آقايان چه در داخل و چه در خارج روستا، قرار بر اين است كه روستاي زيباي و با فرهنگ بالاجاده به شهر مبدل شود اما بر اساس كدام پتانسيل و بر اساس كدام اصل منطقي ، سوالي است مبهم كه در ذهن اينجانب و اكثر هم روستاييان عزيز ايجاد شده است.امام علي (ع) در حكمت 360خود در مي افشاند و مي فرمايد:(( شايسته نيست به سخني كه از دهان كسي خارج شد گمان بد ببري چرا كه براي آن برداشت نيكويي نيز مي توان داشت.))اين سخن گوهر بار از مولاي متقيان را درهمين ابتداي عرائضم آوردم تا گفته باشم كه هر چه مي نويسم و ميگويم در آن جزبه خير و صلاح روستا نمي انديشيم.

.:متن حاضر صرفاً نظرات و دیدگاه نویسنده و طیفی از اهالی روستای بالاجاده نسبت به مسئله ی شهر شدن این روستا می باشد و بیانگر دیدگاه همه ی مردم نمی باشد. لذا سایت بالاجاده آماده ی دریافت و انتشار مطالب و نظرات موافق و مخالف با این موضوع جهت تبیین بیشتر مسئله و ایجاد مجالی برای بحث و گفتگوی سالم در این مورد می باشد:.

با درود و سلام خدمت هم روستاييان عزيز. همانطور كه مستحضريد بنا به تصميمات برخي آقايان چه در داخل و چه در خارج روستا، قرار بر اين است كه روستاي زيباي و با فرهنگ بالاجاده به شهر مبدل شود اما بر اساس كدام پتانسيل و بر اساس كدام اصل منطقي ، سوالي است مبهم كه در ذهن اينجانب و اكثر هم روستاييان عزيز ايجاد شده است.امام علي (ع) در حكمت 360خود در مي افشاند و مي فرمايد:(( شايسته نيست به سخني كه از دهان كسي خارج شد گمان بد ببري چرا كه براي آن برداشت نيكويي نيز مي توان داشت.))اين سخن گوهر بار از مولاي متقيان را درهمين ابتداي عرائضم آوردم تا گفته باشم كه هر چه مي نويسم و ميگويم در آن جزبه خير و صلاح روستا نمي انديشيم.

اما موضوع قابل بحث در اين مورد ، بررسي درست بودن اين امر ميباشد. در درجه اول بايد ديد بالاجاده از لحاظ فرهنگي و اقتصادي و اجتماعي آمادگي پذيرفتن چنين مهمي را دارد؟ آيا مردم روستا مي توانند خود را با محيط شهري و قوانين آن كه همه شما بيشتر از من به آن آگاهيد ،‌وفق دهند و آنها را بپذيرند؟ آيا با شهر شدن بالاجاده لطمه اي به بافت روستا ، به اقتصاد روستا ،‌ و به فرهنگ و محيط زسيت و از همه مهمتر مردم عزيز روستاي بالاجاده نخواهد خورد. قطعا جواب همه اين سوالات مثبت است. بالاجاده اي كه سال هاي سال قدمت تاريخي دارد و فرهنگ ديرينه ي آن با دل و جان مردم عجين شده ، نمي تواند قبول كند كه شهر باشد چرا كه اين تاريخ و فرهنگ هيچ جايگاهي در شهر ندارد. فرهنگ شهر نشيني همچون ابر سياهي آسمان فرهنگ آبي و دلنشين روستايي را خواهد پوشاند و رنگ و بوي خاطره را خواهد برد. روحيه شهر نشيني سازگار با طبع و روحيه پدران و پدر بزرگان ما جوان ها نيست و اين كار جز افسردگي نتيجه ديگري براي آنها نخواهد داشت. همانطور كه فرهنگ اصيل شهر ها طي يك يا دو دهه دستخوش تغييرات و بازيچه برهنگي تمدن شد بالاجاده نيز از اين قائده مستثني نخواهد بود.شهر شدن مساوي است با توسعه منطقه مسكوني آن هم به شيوه شهري ، شهر شدن يعني توسعه صنعتي ، شهر شدن يعني اصل شدن تكنولوژي ، شهر شدن يعني افزايش رفت و آمد ، يعني شناسايي جنگل ها و مراتع تفريحي بكر و همه اينها يعني تخريب محيط زيست ،‌تخريب زمين هاي زراعي ، يعني شلوغي ،‌ يعني از دست دادن منابع طبيعي براي آيندگان.آيا هيچ فكر كرده ايد با شهر شدن همين قدر نياز به صنايع دستي ، همين قدر نياز به فرآورده هاي دامي ،‌ همين قدر نياز به فرآورده هاي طبيعي از بين خواهد رفت و در واقع با از بين رفتن آنها اقتصاد سالم روستايي از بين خواهد رفت.حتي با جايگزيني فعاليت هاي اقتصادي جديد بايد ديد كه آيا توانايي افراد براي انجام آنگونه امور هست.از طرفي بايد ديد درآمد ماهيانه و يا ساليانه روستاييان در آن حد هست كه توان پرداخت ماليات و عوارض و هزار مخارج مختلف شهرداري را داشته باشد. بايد از آقايان پرسيد چقدر اقتصاد براي آنها مهم بوده است...؟

چه خوب ميشد اگر آقايان و مسئولين بالاتر از آنها به خودشان زحمت مي دادند و مي رفتند و از مردم شهر بهاران و يا همان سرخنكلاته سابق مي پرسيدند كه چقدر از شهر شدن روستايشان راضي اند؟

آقايان! شما مي خواهيد روستا به روز شود؟ خوب مگر نمي شود يك روستا هم روستا بماند و هم داراي امكانات مورد نياز جامعه باشد؟ مگر اين را همين جوانان سايت بالاجاده در زمينه آي تي اثبات نكردند؟ اينها همه چيز هايي است كه در طي همين يك الي دو دهه اول شهر شدن اتفاق مي افتد.آيا شهر شدن براي بالاجاده جز افزايش بودجه است كه آن هم ...! آيا جز افزايش نزاع هاي سياسي و مديريتي بين گروه هاي مختلف روستا است؟

مسئولين محترم، چقدر به بالاجاده اي هاي مقيم شهر ها فكر كرده ايد؟ چقدر دغدغه تان بوده است كه بالاجاده اي هاي مقيم شهر هاي مختلف ايران عزيز به اميد روز هاي بازنشستگي و سكونت در آرامش وفرهنگ دلنشين و فضاي نوستالژيك روستاي خود لحظه لحظه ي زندگي شهر نشيني را تحمل كرده اند؟

حتي اگر اين افراد بتوانند از بودجه هايي كه خواهد آمد به نحو احسنت استفاده كنند، مي خواهند آسفالت را تكميل كنند يا هزار كار نكرده ديگر را بكنند، بنده و خيلي ديگر از هم روستاييانم حاضريم خاك جاده و خيابان هاي بالاجاده را بخوريم اما بالاجاده بماند آنچه كه هست.

روستا هنوز شهر نشده بافت ، فرهنگ ،‌ طراوت ، خاطره، همبستگي و خيلي چيز هاي ديگر خود را در حال ازدست دادن ميبيند چطور با شهر شدن همين اندك سرمايه ما از اين نعمات را ميتواند حفظ كند؟ ما تكنولوژي ،‌ نوستالژي ،‌ فرهنگ و طبيعت را با هم ميخواهيم.

از اينها كه بگذريم امام علي (ع) مي فرمايد چون عقل كامل گردد سخن اندك شود. پس تا به كوتاهي عقل اين حقير پي نبرديد سخن را كوتاه مي كنم و به همين قدر دليل بسنده ميكنم و ما بقي دلايل را مي گذارم به عهده عقلِ كامل ... اما خالي از لطف نيست كه جمله اي گوهر بار ديگري از مولاي متقيان، فخر كائنات،‌ امام علي (ع) را در پايان سخن بياورم :

مولاي درويشان در يكي از حكمت هاي خود در مورد علل سقوط و از بين رفتن يك جامعه مي فرمايد : (( جاهلان شما پر تلاش و آگاهان شما تن پرور و كوتاهي ورزند.))

(( والسلام))

 

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان