ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

معرفي دارو و درمان به سبک گذشتگان

http://www.arazsasy.ir/uploads/d1_74999.jpg((پیشینه ی ایرانیان از دیر باز با علم و دانش و فرهنگ همراه بوده است.در بین  درخشش انواع مراکز علمی و نخبگان ایرانی در علوم مختلف تلالؤ و درخشش پزشکان بر کسی پوشیده نیست و بر تارک تاریخ علم جهان خودنمایی می کند. این مکتب سنتی ایران دستاوردیست که آنان برای ما ودیعه و یادگار گذاشته اندو بی شک در بین مکاتب پزشکی سنتی در جهان هیچکدام به جامعیت و تمامیت مکاتب پزشکی سنتی ایران نبوده است و این خود سر آغازی بر گسترش مرزهای دانش در ایران اسلامی است.

http://www.arazsasy.ir/uploads/d1_74999.jpg

(پیشینه ی ایرانیان از دیر باز با علم و دانش و فرهنگ همراه بوده است.در بین  درخشش انواع مراکز علمی و نخبگان ایرانی در علوم مختلف تلالؤ و درخشش پزشکان بر کسی پوشیده نیست و بر تارک تاریخ علم جهان خودنمایی می کند. این مکتب سنتی ایران دستاوردیست که آنان برای ما ودیعه و یادگار گذاشته اندو بی شک در بین مکاتب پزشکی سنتی در جهان هیچکدام به جامعیت و تمامیت مکاتب پزشکی سنتی ایران نبوده است و این خود سر آغازی بر گسترش مرزهای دانش در ایران اسلامی است.

تاریخ به روشنی گواهی صادق برای وجود طب سنتی است.  طب سنتی از زمانی که پدران  ما در معرض بیماری بوده اند و برای رفع آن  به معالجه پرداخته اند وجود داشته  است.  حتی نگاهی  به جغرافیای جهان  اثبات می کند که هستند ملت هایی که هنوز هم علی رغم  سیطره ی  پزشکی جدید بر دنیا به حفظ  سنت نیاکان خود و طب سنتی سرزمینشان کوشیده اند. این در حالیست که مکتب طب سنتی ایران با سابقه ی ده هزار ساله ، دانش است آمیخته  با فرو هنر و ذخیره ای استگرد آمده از اهالی حکمت خسروانی سرزمین آریا و حکمت یونانی که با محک تجربه در طول سالیان حیات بشر آزموده شده است. از سویی دیگر اکنون جامعه ی پزشکی جهانی به اهمیت روش های طبیعی و مکاتب طب سنتی و مکمل پی برده است و دانشکده  ها و مراکز تحقیقاتی متعددی در نقاط مختلف دنیا  به کار تحقیق و به کار گیری روش های مختلف  که دارای سابقه  علمی و تاریخی هستند مشغول می باشند. از این روست که  گرایش به شناخت مبانی طب سنتی در میان پزشکان ایرانی نیز افزاش یافته و این رسالت اکنون بر دوش ما ست تا با علمی کردن این دانش  به احیای مجدد این سنت ارزشمند و فراموش شده برآییم. و بکوشیم تا با تربیت  حکیمانی حازق  و  تفهیم اندیشه های ابن سینا و فارابی و جرجانی در دانشگاه ، طب سنتی را بار دیگر در خدمت بشر قرار دهیم . بشری که از استفاده ی دارو های شیمیایی و اثرات سوء آن ناخرسند و زیان دیده است و اشتباهات پزشکی نوین او را متضرر ساخته است و حال آنکه در همه ی جوامع  حفظ سلامت انسان ها اولین  دغدغه ی حکومت هاست.

طب سنتي ايران که برگرفته از فرهنگ ایران و اسلام است، يك مكتب طبي كامل و پويا می باشد كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفريده خالق عليم و حكيم مي‌نگرد و پزشك را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درك صحيح او از جهان هستي حكيم ناميده است. ريشه هاي مكتب طب سنتي ايران به بيش از 1000 سال قبل مي رسد، طبق نقل سيريل الگود مورخ پزشكي «قبل از طب يوناني وجود داشته است و ايرانيان اصول آن چيزي را كه طب يوناني ناميده شده، به يونانيان تعليم دادند ودر ايران قديم وضعيت طب پيشرفته‏تر از آشور بود» ستارگان طب سنتي ايران مانند ابن سينا، رازي، علي بن عباس اهوازي، ابن ابي الصادق نيشابوري، سيد اسماعيل جرجاني و عماد الدین محمود شیرازی حدود هشت قرن هدايت دانشگاههاي طب در غرب و شرق را برعهده داشتند.))1

طب سنتي در روستاي بالاجاده هم از اهميت خاصي برخوردار بود و جايگاه خاصي داشت.و هنوز هم ديده ميشود كه برخي افراد از اين دستورات سنتي اسفاده ميكنند و در اكثر موارد نتيجه مطلوب را هم كسب مي كنند. ما سعي كرديم كه برخي از اين دستورات را كه در سورم سرا آمده بود برايتان بنويسيم تا شما هم با روش دارو و درمان گذشتگان بالاجاده ايهاي آشنا شويد.

آب بادو ( بادو bado) :

مورد استفاده :  رفع رماتيسم

روش استفاده : آب تني كردن در آب بادو. براي كساني كه زير آب سرد رفتن زيان داشت در كنار محل بادو چاله اي كنده و در آن آب مي ريختند و در كنار چاله آتش روشن ميكردند، چند سنگ بزرگ را داخل آتش گذاشته  و بعد از داغ شدن آنها را درون چاله  مي انداختند تا آب گرم شود.اطراف چاله هم ((كومه)) اي  از سرشاخه هاي درختان و يا پارچه و كيسه درست كرده تا باد به بدن فرد مزبور نخورد. پس از آن بيمار آب گرم چاله را با سطل بر روي خود ميريخت.

 

آب گندواش( موره اُ more o) :

مورد استفاده : درد شكم و گوش كودك

روش استفاده : ساقه و برگ گندواش را لاي پارچه نخي تميز و مصرف نشده اي گذارده و در زير خاكستر گرم قرار ميدادند پس از حدود 10 دقيقه پارچه را بيرون آورده ، گندواش را چنگ زده آب آن را داخل ليواني ريخته و پس از اضافه كردن چند حبه قند به كودك ميخوراندند.

 

آش ماش (ماش آش mash ash):

مورد استفاده : براي رفع لكه هاي پوست صورت و سرماخوردگي

 

اماله كردن :

مورد استفاده : رفع يبوست با صلبون زرد

 

برگ درخت به : ضد حالت تهوع است

 

باريجه :

مورد استفاده : رفع درد گوش

روش استفاده : خوردن دم كرده آن

 

پرسياوشان( غوزه واش) :

مورد استفاده : مدر و خلط آور و معرق است.

 

پوست بيد

مورد استفاده : رفع تب ، تقويت كننده قلب و معده و ...

روش استفاده : جوشانده پوست بيد براي رفع تب سودند است.بيدانگبين كه از تنه درخت بيد به دست مي آيد ملّين است و براي امراض سينه خوب است. عرق بيدمشك ملين، مقوي قلب و معده و محرك قوه باه است.

 

پونه (پسو) :

روش استفاده : گرم كرده آن براي رفع ضرب ديدگي دست و پا و بدن مناسب است.

 

پي خرس:

روش استفاده: ماليدن آن به كمر و پا براي رفع دردهاي عظلاني كمر و پا و رماتيسم سودمند است.

 

تاج ريزي (سگ انگور):

مورد استفاده : معرق و تصفيه كننده خون است و براي معالجه ورم مفاصل مورد استفاده قرار ميگيرد.

 

تمشك (لب لبو) :

مورد استفاده : تصفيه كننده خون ، ادرارآور و ضد صفرا است. شزبت تمشك براي بيماران مبتلا به سرخك و مخملك تجويز شده و دانه هاي تمشك براي معالجه پوست و خشكي مزاج مفيد است.

 

توت سياه : برگ آن براي رفع اسهال خوبست.

 

حنا :

مورد استفاده : تقويت چشم ، مو و سر

روش استفاده: حنا را خمير كرده(به تبري دقاچين) ، تخم مرغ محلي و روغن به آن اضافه كرده و بر سر مي مالند.روي حنا كاغذ يا روزنامه يا چارقد ذاشته تا بالشت و رختخواب رنگي نشود،حنا كردن در شب رايج است. سبب آن اين است كه تا وقت حمام رفتن و شستن آن، چندين ساعت فرصت است و حنا تاثير خود را مي گذارد.برخي عدس و نخود كوبيده شده هم به آن اضافه ميكنند .

 

برگ اوكاليپتوس:

مورد استفاده دم كرده آن براي ضد سرماخوردگي و ضد خستگي و كوفتگي بدن مناسب است اسانس آن براي ض عفوني كردن جهاز تنفسي نافع است جوشانده آن براي رفع تب و تورم خوب است. روغن خالص اوكاليپتوس براي رفع سرما خوردگي امراض حلق و آسم مفيد است.

 

دم كرده گل بنفشه(گال بنفشه):

مورد استفاده ملين است و دم كرده آن براي شش خوب است و براي درمان سياه سرفه مورد استفاده قرار ميگيرد. هنگام مبتلا به سياه سرفه بايد روزي سه بار و هر بار يك فنجان از ان خورد.بلغم مسلولين را حل ميكند و سرفه شان را كم و براي گرمازدگي، سرماخوردگي و پيچ شكم نيز مورد استفاده قرار ميگيرد.

 

دم كرده گل گاو زبان :

مورد استفاده ك معرق ، مدر، ملين، و ضد يرقان است. براي در هايي كه از سرما خوردگي و سوء هاضمه پيدا ميشود مفيد است. براي گرما زدگي، سرماخوردگي و پيچ شكم هم نافع است و همچنين تب را پايين مي آورد.

 

دم قاشق : (قاشق دم)

مورد استفاده ك رفع تب خال

روش استفاده : دم قاشق را داغ كرده و سه مرتبه روي لب ميزدند.

 

ريشه زرشك كوهي:

مورد استفاده : براي جوش خوردن شكستگي استخوان ها، درد مفاصل زانو و استخوان درد.

روش استفاده :  ريشه زرشك كوهي را ميجوشانند تا آب آن سفت شده ومثل ترياك ، قهوه اي سوخته درآيد هر روز به اندازه يك عدس براي جوش خوردن شكستگي استخوان هاي افراد سن بالا، خورده  مي شود. براي استخوان درد و درد مفاصل زانو مفيد است. اگر زياد تر خورده شود ابتدا ادرار بند آمده و سپس برطرف ميگردد. از آب زرشك كوهي ،رب زرشك درست ميكنند. در تابستان از آن شربت درست كرده كه تقويت كننده قلب و تنظيم كننده فشار خون است. آب زرشك غليظ شده را آلو/آلُ ميگويند.

 

سيب زميني :

مورد استفاده: رنده  شده آن را بر روي سوختگي ريخته تا خنك نگهداشته شود.

 

سياه دانه:

مورد استفاده: مدر و مقوي و قاعده آور و ضد كرم است.

 

ريشه درخت انار:

مورد استفاده: دفع كرم كدو، جوشانده ريشه را ناشتا ميخورند.

 

سبوس گندم:

مورد استفاده: درد پهلو و شكم

روش استفاده: سبوس گندم را حرارت داده و با پارچه اي آن را بسته سپس به دور شكم ميبندند.

 

دم كرده گل انار:

مورد استفاده: رفع كم خوني

 

 

 

 

 

 

منابع :

1- وبسايت دانشكده طب سنتي به نشاني http://www.sbmu.ac.ir

2- كتاب سورم سرا

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان