ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

معرفی چهار علف هرز مهم منطقه

با سلام. با توجه به اهمیت بحث علف های هرز در مدیریت پایدار نظام های کشاورزی، در ادامه ی مطلب این پست به معرفی 4 گونه ی مهم علف هرز منطقه که در بالاجاده نیز شیوع دارد پرداخته شده است. البته به علت عمومی بودن مطلب از توضیح جزئیات آنها (نظیر روش های کنترل و جزئیات فیزولوژیک، ژنتیکی، مورفولوژیک و فنولوژیک) خودداری شده است.

با سلام. با توجه به اهمیت بحث علف های هرز در مدیریت پایدار نظام های کشاورزی، در ادامه ی مطلب این پست به معرفی 4 گونه ی مهم علف هرز منطقه که در بالاجاده نیز شیوع دارد پرداخته شده است. البته به علت عمومی بودن مطلب از توضیح جزئیات آنها (نظیر روش های کنترل و جزئیات فیزولوژیک، ژنتیکی، مورفولوژیک و فنولوژیک) خودداری شده است.

تاج خروس قرمز(Amarantus retrofelexus) :

تاج خروس گياهي است يك ساله از خانواده ای با همین نام (Amarantaceae )، با برگ هاي ساده و متناوب،تخم مرغي سبز تيره با رگ برگ هاي مشخص و دمبرگ كوتاه. در نزدیکی طوقه رنگ ساقه قرمز بوده و به خصوص در ارتفاع بالاتر ساقه دارای کرک می باشد. ساقه قوی، افراشته، تک شاخه و یا منشعب می باشد.
بذر: 
دانه بدون پوشش به طول 2/3 ميليمتر، پهنا 8/0 -5/0 ميليمتر، شكم‌دار به فرم تخم مرغي نوك تيز ء انتهاي كمي دراز ،به رنگ زرد، دانه با گلوم به طول 6 - 5  ميليمتر، عرض 2 - 1/5 ميليمتر و قطر 1 -0/8 ميليمتر ، داراي سه دندانه قاعده‌اي و دو نوار ساقه جانبي پوشيده از تار و پوسته گلوم تا وسط دانه رشد كرده و در نوك از ميان گلومها ديده مي شود. گلوم‌ها به رنگ زرد و به طول 6/5 - 6 ميليمتر و پهناي 1/8 ميليمتر ريشك از پوشش‌ها بيرون آمده و طول آن 8 - 6 ميليمتر است.
ساقه:
رنگ آن سبز بوده و زبر و خشن می باشد. ارتفاع آن معمولا تا یک متر رسیده ولی ممکن است تا 2 متر نیز رشد نماید. در نزدیکی طوقه رنگ ساقه قرمز بوده و به خصوص در ارتفاع بالاتر ساقه دارای کرک می باشد. ساقه قوی، افراشته، تک شاخه و یا منشعب می باشد.
ريشه:
ریشه اصلی این گیاه قوی و عمقی بوده و در نزدیکی سطح خاک معمولا دارای رنگ صورتی است. 
برگ:
برگ ها به صورت متناوب و تخم مرغی شکل بوده و طول دمبرگ آنها تا 2/1 اینچ (حدود 3 سانتیمتر) می رسد. حاشیه برگ به صورت موج دار است و کرک ها بیشتر در طول رگبرگ ها و در سطح زیرین برگ وجود دارند. طول برگ 7 تا 11 سانتیمتر و عرض آن به 3 تا 6 سانتیمتر می رسد. این گیاه پهن برگ می باشد .

مصرف دارویی:
از برگ های این گیاه برای درمان ضخم معده، اسهال و گرفتگی سینه به صورت چای یا دم کرده استفاده می شود .

کنترل شیمیایی تاج خروس وحشی:
برای کنترل علف هرز تاج خروس در مزارع مختلف از علف کش های مختلفی استفاده می شود. همان طور که گفته شد این علف هرز در مزارع گیاهانی همچون ذرت، چغندر قند، سیب زمینی و ... رشد کرده و به رقابت با گیاه اصلی می پردازد. از آنجایی که تاج خروس وحشی از پهن برگ ها می باشد می توان از پهن برگ کش های مختلفی برای کنترل آن استفاده نمود.

 

علف خونی (Phalaris minor) :

از خانواده ی گندمیان (Poaceae) است که با نام های علف قناری و خونی واش هم شناخته شده است. گیاهی است یکساله و مانند سایر گندمیان پاییزه ی سرمادوست که از طریق بذر تولید مثل می کند. دارای ساقه های راست و برگهای پهن و طویل است.گل آذین آن از نوع Spike  بوده و خوشه چه هایی با 3 گلچه -که یکی زایا و دو تای دیگر نازا می باشند- دارد.گلچه ها دارای موهای ابریشمی و کوتاه،گلوم ناوی شکل و بال دار بوده و دارای یک یا چند دندانه است.گلوم های محاصره کننده گلچه ها انتهای تیز و تا خورده دارند. اگر گیاهچه ها از ناحیه طوقه شکسته شوند اغلب ماده قرمز رنگ خونی تراوش می کند. منشاء اصلی آن ناحیه ی مدیترانه. علف خونی ازجمله علف های هرز مهم مزارع گندم، جو، یونجه زارهای جوان و سایر گیاهان زراعی و مرتعی به حساب می آید.
برای کنترل علف خونی در مزارع غلات از سم ترالکوکسیدیم (گراسپ) SC25% به میزان 2/1 لیتر در هکتار از 3-2 برگی تا اواسط پنجه زنی علف هرز می توان استفاده کرد.

 

توق (Xanthium strumarium):

متعلق به خانواده ی گل مرکبیان یا کاسنی (Asteraceae) می باشد. توق (نام‌های دیگر زردینه، مستک)، گیاهی یکساله ی بهاره است که با میوه‌های خاردار و توسط بذر تکثیر می‌شود و دارای دو نوع گل زبانه ای و لوله ای می باشد. این گیاه از سرده زردان (Xanthium) است. توق علف هرز رایجی در کشتزارها است و دگرآسیبی (آللوپاتی) بالایی دارد. از نظر بافت خاک، بافت سنگین و رسی را بیشتر ترجیح می دهد. توق گیاهی C3 است که دارای حالتی برافراشته بوده و به قیم نیاز ندارد. از نظر طول روز گیاهی روز کوتاه و در نتیجه گرمادوست است که گلدهی آن در آخر تابستان انجام می شود. میوه ی خاردار توق باعث ایجاد مزاحمت در صنایع ریسندگی و بافندگی می شود.

 

خردل وحشی (Sinapis arvensis) :

از خانواده ی شب بو (Brassicaceae ) است اغلب این گونه ها برگهایی متناوب دارند،گل آذین آنها خوشه و گلهای آنها شامل چهار كاسبرگ، چهار گلبرگ جدا و صلیب مانند و 6 پرچم تترادینام می باشد. با توجه به شرايط اقليمي ايران عمدتاً اين گياه در كشت هاي پاييزه نظير گندم، جو و کلزا ايجاد خسارت مي كند.خردل وحشی گیاهی یکساله ی زمستانه، علفی ایستا و به ارتفاع 30 تا 250 سانتیمتر است كه توسط بذر تکثیر می یابد. برگ های کوتلیدونی خردل وحشی پهن،  قلوه ای شکل و بدون کرک می باشند. برگ های اصلی این گیاه متناوب، کرکدار (به ویژه روی رگبرگ ها) و سطح پايینی برگ دارای لبهای عمیق و یا دندانه ای هستند. برگ های با لایی کوچک و بدون دمبرگ در انتها دندانه دار و مثلثی شکل بوده و در قسمت یایینی آن به رنگ بنفش می باشند.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان