ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

عید قربان بالاجاده به روایت سورم سرا

عید قربان بزرگترین عید اسلامی است. همانطور که می دانیم در باور اسلامی، اساس این عید از آنجاست که خداوند برای امتحان حضرت ابراهیم (ع) از او میخواهد در راه خدا فرزندش را قربانی کند و وقتی که عزم او را در این راه دید ندا آمد که به جای فرزندش، گوسفندی قربانی کند.

عید قربان بزرگترین عید اسلامی است. همانطور که می دانیم در باور اسلامی، اساس این عید از آنجاست که خداوند برای امتحان حضرت ابراهیم (ع) از او میخواهد در راه خدا فرزندش را قربانی کند و وقتی که عزم او را در این راه دید ندا آمد که به جای فرزندش، گوسفندی قربانی کند. قربانی کردن گوسفند برای کسانی که آداب و مناسک حج را انجام می دهند امریست واجب و باقی مسلمانان نیز به تبع آن البته در خور استعداد مالی خود واجب می گردد تا  گوسفند، گاو و یا شتر قربانی کنند.

 

به هنگام قربانی، اول چشم حیوان را سرمه کشیده و به آن آب و نمک می خورانند. البته بر نمکی که خورانده می شود طبق روایات از معصومین و سنتمان باید یکی از بزرگان دین در محله دعایی بخواند و در حالی که آن را رو به قبله گرفته اند با نیت قربانی در را خدا و خواندن آیه ایی از قرآن و با نام خدا ذبح شرعی می نمایند. از آن گذشته حیوانی که برای قربانی در نظر گرفته می شود باید سالم بوده و نقص عضو نداشته باشد و به طور معمول جنسیت نر را انتخاب می کنند.

 

 

 

 

 

لازم به ذکر است که بیشتر گوشت آن را بین فقراء و همسایگان تقسیم می کنند و سهم کمی از آن را برای خود نگه می دارند. استخوان ها و خون ریخته شده را در گودالی می ریزند و روی آن را با خاک می پوشانند تا حیوان نجس العینی مانند سگ به آن دهن نزند یا به نجاسات دیگر آلوده نگردد. زیرا در باور مسلمان ها، خون، استخوان، گوشت و پوست قربانی پاک است و تقدس دارد. همچمین از پوست آن بعد از نمک مال کردن و خشک کردن برای تزیینات روی دیوار و یا به عنوان پوست تخت (پوست خشک شدة حیوانات به ویژه گوسفند) برای نشستن از آن استفاده می کنند.

 

 

عید قربان بر همه کاربران سامانه اطلاع رسانی بالاجاده مبارک باد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

عکاس: فاطمه یزدانی
منبع: کتاب سورم سرا

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان