ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

هشتم محرم در بالاجاده

 امروز هشتم محرم الحرام 1436 است. طبق سنوات قبل آیین های مربوط به این روز در بالاجاده در حال انجام شدن است. از جمله ی این مراسم، آیین عَلَم بندان و عَلَم گردش است. در روز هشتم محرم هر سال در هیئات و منازل برخی از اهالی روستا عَلَم می بندند. عَلَم تمثالی از علم حضرت عباس (ع) است که آن را بر پایه ای چوبی قرار داده و دور آن را بارچه های نذری زینت می کنند. بستن علم عموماً توسط سادات صورت می گیرد.

امروز هشتم محرم الحرام 1433 است. طبق سنوات قبل آیین های مربوط به این روز در بالاجاده در حال انجام شدن است. از جمله ی این مراسم، آیین عَلَم بندان و عَلَم گردش است. در روز هشتم محرم هر سال در هیئات و منازل برخی از اهالی روستا عَلَم می بندند. عَلَم تمثالی از علم حضرت عباس (ع) است که آن را بر پایه ای چوبی قرار داده و دور آن را بارچه های نذری زینت می کنند. بستن علم عموماً توسط سادات صورت می گیرد. گروهی  که به صورت عزادار و با خواندن اشعاری نظیر ((این علم از کیست که بی صاحب است، صاحب آن زنده ولی غایب است و ...))علم را در محله ها به گردش در می آورند و به خانه های اهالی می برند. صاحب هر خانه جهت تبرک و تیمم علم را تقاضا می کند و به داخل اتاق های منزل خود می برد و وجوهات یا کالایی نظیر برنج، تخم مرغ و ... را به علم تقدیم می کند.

از دیگر آیین های روز هشتم سرکشی به خانواده های عزاداری است که در طی سال اخیر عزیزی را از دست داده اند. مردم به همراه ذاکرین و روحانیون که روزهای قبل در مساجد و منازل برخی از اهالی به صورت ((روضه خانه ای)) عزاداری می کردند در این روز به منزل مصیبت دیدگان رفته و عرض تسلیت و ذکر مصیبت را بجا می آورند.

بالاجاده به دلیل برگزاری منحصر به فرد برخی از آیین های محرم در منطقه زبانزد بوده و هست. به حول قوه ی الهی مطالب جامع تری در آینده ای نه چندان دور حول این موضوع و سایر موضوعات منتشر خواهد شد.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان