ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

یاد اون روزهای ماه رمضون بالاجاده بخیر

حال و هوای مردمان در آستانه ماه رمضون تغییر کارده .انگارکه بهار بی یموه، همه در تکاپو و تلاش کتنه مارا دنبال تهیه رزق و روزی، آرد و برنج درست کاردن و از چوبان خیله ها نوبت شیر بهیتنی بینه، بعضیا هم مثل اینکه بهار خانه بمونه به صفای ظاهری محل زندگی خانه و کاشانه دست زونه و عملاً حال و هوای مردمان خاص بیه. پیامد یک تحول و تغییر را نشان دانه، خله متفاوت هسته رمضون ماه آون سالها با رمضون این روزها.

حال و هوای مردمان در آستانه ماه رمضون تغییر کارده .انگارکه بهار بی یموه، همه در تکاپو و تلاش کتنه مارا دنبال تهیه رزق و روزی، آرد و برنج درست کاردن و از چوبان خیله ها نوبت شیر بهیتنی بینه، بعضیا هم مثل اینکه بهار خانه بمونه به صفای ظاهری محل زندگی خانه و کاشانه دست زونه و عملاً حال و هوای مردمان خاص بیه. پیامد یک تحول و تغییر را نشان دانه، خله متفاوت هسته رمضون ماه آون سالها با رمضون این روزها.
صدای الله اکبر اذان و مناجات و دعای ماه از صدای مناره مساجد به پا خواسته وقتی به گوش رسیه همه چیز فراموش بیه، دلها خادبه خاد رنگ و بوی معنوی گیته، انگار که دل تنگ نگاه و لطف خدا بیه و آرامش صدای اذان چنان در تارو پود وجود آدما جای گیته انگار که در آغوش گرم و با محبت صاحب خلقت جا خاشک کارده.
چند روز قبل از رمضون ماه ماراسنگ و سینگدانها را از پشت بام ته یادته دنبال نیم دانه و... ادوات و نیاز فرنی بینه صدای دلنواز توکان، توکان سنگ روی سنگدان های چوبی گوشارا نوازش داء حاکی از این بیسه که رزق و روزی خدا در حال وارش و فرود بیه.
اون روزهای با صفا را یاد بیارین. رمضون دلاره نزدیک گارده شکمهای خالی از لطف حضرت حق با دستان پر مهر مردم پر بیه، همه شکر گذار این موهبت عظیم خلقت بینه.
یکی و دهِ روزی مانده به رمضون ماه پیرا پیشواز شینه روزه را شروع کاردنه ره که یادتیه پیرا و کتتورا گوتنه، یکقدره اونوقت تزا اون روزهایی که مردما سیلی به صورت سرخ کاردنه، گندم و جو سفر دلا جا خاشک کارده، به همه سفرها اون روزها رنگین نویه، پیاز، سیب زمینی اوپد و یا خله پولدارهای شیر وفرنی سفرسرا یمونه و پیرا و مارا ناچار بینه روزها گرما، اول سحری راهی صحرا وپدیار ونیه یا در گرمای تابیستون گندم و جو درو راهی زمین سرا وینه یا دنبال جوز چینی، انار چینی و انادله کابی و در هر فصل و زمانی کار خود را دنبال کاردونیه.
شکما از مال حلال پر وبیه و اگرچه بی مقدار و کم اثوری؛ اما دلابه اون ردمان همه لطف و صفا جد بیه بی غل و غش و حلال و حرام سفرها را زینت داهه، اگر هم اون ریزه گاجه های پنبه جارها و سفرسر جا داشته با اشتها خاردنه انگار گارم گوسفند و بره تنجه وصل کازونده.
یقدر این روزا بعدبیه دیگه از پیرا و مارا مردمان اون زمانه اول زمانی چیتی بیه چجوری با تن لشت عرق انجیل بزماه گندم وجود با دهان روزه درو کاردنه و با که اون صبحا با اون غذ
سیب زمینی اوپد و فرنی) آیش دلا مرز گیری،تیم جار و شالی و جین کارونی مگه اون غذا و بی رنگ و ربوانده قوت داشته که طاقت یارونه به خادم بیمومه که تا غذا رونویه .
اون زمانا دلا خدایی و خدا خدایی کارده برای بنده ها لشت عرق تنجه گندم دروکارونه هنوز بار به خانه نموهه زکات و حمش را دانه، مال سیده، مال آقا روحانی محله و فقیر و ندار ترا از حادش را دانه، اضافه بار حلال یارونه خانه اونجوری بیه که سفرهایی رنگ و بو، اما قوت تن خله بیه، اما جوانا را که یادانه گندم جار چند ردیف کیسه چینه این زکات و این خمس، مال امامه...، آقا کا خداشه سهم ورده... رزق و روزی ره تا ته نچینه، پیچین گرها هم رزق و روزی داشتنه یا گودارا هم باری خانه رسانینه.
هی . هی. هی هرچی جلوتر شومبی اما خله چیزها را از دست دمبی ارزشها،آرمانها، صدق، صفا و حلال و حرام را گومه دیگه یابد به امید اول چیز دنواشیم، اون دیگه حتی در خاطرات هم نگنجانه. آخ ببخشین حرف حرف ره یارنه و زیاد بهوتمه .

 هنوز از رمضون ماه نهومه برسیم مارای زحمتاره گوتمی، دنبال فرنی درست کاردن و سبزی بکاشتی برای سفر افطاری همه حیاط دلالته داشته، چند روزی قبل از ماه رمضون تره و گشنیز تربچه کاشتنه نه نا هم رنگ و بوی دیگه داشته مرغ و خروسا و خروسکا لاحیاط دلا صدای دیگه داشتنه چنگه، بلو، بل حیاط دلا جا داشته، صوای و نماشائی پیرا لبته ولا خادشانه را مشغول کاردنه.
ریز گاجه خاشه نشان داهه، هه این زحمتا برای سفره داری بیه همین اندک لتها همسایه ها را روزی داهه.
هی افسوس که اون روزها زود بورده و این روزهای مکانیزه و ماشینی جا شانه دره عوض کارده، دیگه اون صدق و صفا ننه امیدوار یاکه اون دلاهای پاک پیر او ما را که با اون نداشتنی همه امارا کت هکارانه لقمه حلال هدانه، شیر و دامن پاک اماره پرورش هدانه و امروز خاشو کسی بهیمی قد وبالا و تیپ و جا و مقام و منزل و ماشینی اونچنانی تهیه کارمی. موبایل کمرکش یک خط دو خط تا چندتا گوشی دارمی، لباسها اونچیانی عکس و نوشته خارجی کامیی خاش تن بعضی موقع بیاریم آمد کتراکی بینه چکار کارانه امو چقدر رنج بکشینه تا اما این جور بواشیم.
روزگار روزگار روزگار یک کار هکان دوباره اما خاشه خاطرات را یاد بیاردم رنج و محنت مارا زحمت پیرا را خاش خاطره بازگوهکانیم. رمضون ماه را بهانه هکانیم ذکر کتا را پیشه راه خاش هکانیم.
نهورمه برد گردیم اون روزها نا همین جوری با امکانات امروزی حداقل در ماه رمضونن خاشا کتارا یاد هکانیم اونا که بمردنه فاتحه ای نثار داشته هکاتیم و اونائیکه که درنه قدرو منزلت را همیشه داریم و شان ده دعا هکاتیم.
وقت بیلم و نشانه را سر بزنیم و احوال پرسی و دلجویی عزیزان برواشیم. رمضان ماه دینه همه شما بالاجاده ایهاره بوارک بهوهه خاشه جوانارا وی کانین برای خوشیخیششان رازو نیازی هکانین اما هم سعی کارنی با دل پاک لرای عزت و طول عمر شما پیر او یادگار روزهای قدیمی دعا کنیم.

 

مدیر مسئول سایت تخصصی سایت تخصصی سورم سرا   www.balajade.com

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان