ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

خصوصیات آب و هوایی روستای بالاجاده

1- بارندگی زیاد در تمام فصول سال ، خصوصا در فصل پاییز و زمستان |
2- رطوبت نسبتا زیاد در تمام فصول سال |
3- اختلا کم درجه حرارت بین شب و روز |
4- پوشش وسیع نباتی |
تیپ اقلیمی روستای بالاجاده به اقلیم خزری معروف است و فراوانی بارش سالانه از ویژگی های بارز آن می باشد . اقلیم منطقه تحت تأثیر جریانات هوایی نظیر پافشاری سیبرس, غربی و محلی و ... قرار دارد . روستاهای کوهپایه ای و جلگه ای در ارتفاع کمتر از 100 متر دارای آب وهوای گرمتر و معتدل خزری و در نواحی کوهستانی و مرتفع دارای آب وهوای سرد می باشد.بالاجاده به جهت مجاورت با جنگل و نزدیکی با دریا و داشتن موقعیت میان کوهی دارای آب و هوایی معتدل است.زمستانی سرد و بارانی و تابستانی ملایم و مطبوع دارد.در زمستان به واسطه ی جریان باد های شمالی تراکم ابر ها در کوهستان بیشتر و در نتیجه مقدار برف و باران افزون تر است.علاوه بر جریان باد های شمالی،باد های مدیترانه یی و باد های محلی و همچنین نزدیکی به دریای خزر بر شرایط ماقلیمی منطقه تاثیر می گذارد. در بخش جلگه ای این منطقه چند سالی است یخ بندان به ندرت اتفاق می افتد اما ناحیه ی کوهستانی آن در زمستان ها بندرت خالی از برف است به خصوص قله دکالی و درازنو پر برف ترین کوه های منطقه تا میانه و گاهی تا اواخر بهار پوشیده از برف است.
میانگین بارندگی
707mm است.مقدار بارندگی در جلگه حدود 500mm و در پای دامنه 900mm می باشد. پراکندگی بارش در تمام فصول سال دیده می شود و البته در بهار بیشتر است.حداقل درجه حرارت 8 درجه زیر صفر و حداکثر 45 درجه بالای صفر و میزان رطوبت نسبی 55 تا 65 درصد می باشد.درصد رطوبت نسبی در منطقه زیاد است در شهرهایی مانند رشت ،رامسر و بابلسر 80% می باشد که بیش از آسایش انسان است.میزان رطوبت در کنار دریا بیشتر و در ارتفاعات و قسمتهای شرقی کمتر است.هر چه به طرف جنوب غربی این کناره یعنی کردکوی و گرگان پیش رویم میزان بارندگی نسبت به کرانه شرقی کمتر می باشد.به دلیل وجود دریای خزر و همچنین رطوبت بسیار زیاد هوا ،نوسان درجه حرارت در بین شبانه روز بسیار اندک است و از چند درجه سانتیگراد تجاوز نمی کند. خصوصا در مواقعی که آسمان ابری است،نوسان درجه حرارت بسیار کاهش می یابد.بخاطر اینکه ابر مانند یک عایق حرارتی ،در طی روز مقداری از نور و حرارت آفتاب را به فضای خارج جو منعکس می کند و همچنین در طی باعث کاهش تابش حرارت از زمین گرم به آسمان سرد می شود.
وجود بارندگی و شرایط مساعد ، باعث رشد سریع و انبوه گیاهان در تمامی نقاط این منطقه گردیده که این خود تاثیر بسزایی در نوع مصالح ابنه سنتی داشته است.تراکم گیاهان در غرب  این کناره بیشتر از قسمت های شرقی است.
جهت آسایش انسان ،ویژگی هایی که این اقلیم مرطوب و پر باران ایجاب می کند این است که در فصل گرما در کلیه فضا ها از جریان باد در داخل ساختمان ها از کوران دوطرفه هوا باید حداکثر استفاده صورت گیرد. در طی این فصول،وجود جریان هوا و ایجاد سایه بهترین شرایط را برای آسایش انسان فراهم می نماید.در فصول سرد باید جلوی باد سرد و همچنین باد توام با باران را سد نمود.در کلیه فصول ساختمان ها را باید در مقابل بارش باران های سیل آسا و رطوبت حاصل از آن محافظت نمود.


منبع:

1قائمی، کریم الله، قائمی، مرحوم جمشید، سورم سرا، انتشارات فکرت، چاپ اول، 1378، فصل اول

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان