ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

محیط زیست و پوشش گیاهی روستای بالاجاده

محیط زیست طبیعی:
محیط زیست طبیعی یعنی هر انچه به دست انسان ساخته نشده باشد ولی مورد استفاده ی او قرار گیرد. عناصر زیست عبارتند از : آب، خاک، هوا، پوشش گیاهی، جانوران و همچنین واحد های زیستی، کوهها، جنگل ها، دشت ها، جلگه ها، دریاها و رودخانه ها  که همه در زمره ی محیط زیست طبیعی به شمار می آیند. منطقه ی بالاجاده با توجه به توپوگرافی آن دارای اکوسیستم های مختلف جلگه ای، جنگلی، کوهستانی و استپی ( در ارتفاعات بالاتر )  می باشد. وجود صخره ها، رودخانه ها، غارها و  رویشگاههای مهم گیاهی از جمله:جوامع سوزنی برگ و پهن برگ می باشد. مانند: راش ها، جوامع بلوط ، نمدار، توسکا، افرا، لرگ و گونه های متنوعی از جانوران اعم از پستانداران، پرندگان، خزندگان و دو زیستان نیز از ویژگی های  طبیعی منطقه محسوب می شود.

پوشش گیاهی:
در منطقه ی بالاجاده وضعیت اقلیمی و توپوگرافی دست به دست هم داده موجبات پیدایی اجتماعات گیاهی شده است. دو کوه سزدار Sozdar و چماز کوه Cemazkuh در جنوب غربی و جنوب شرقی منظره ی دلپذیری به آن داده است. در جنوبی ترین نقطه ی این منطقه بر فراز رشته کوههای البرز ، قله ی زیبای دکالی Dekali در شرق ییلاق درازنو خود نمایی می کند. از کوهههای دیگر می توان از : هلی کش Hali kash، شترکول Sheter kul، ستل بسوت Satel basut ، سامان لنگه saman lenge، پلنگ کرس paleng keres، تندیر سر tandir sar، سیابند sia bend، کندل سر kandel sar، و ... یاد کرد. جنگل های ناحیه از نظر استحفاظی در حوزه جنگلداری بندر گز و از نظر تقسیمات کشوری در حوزه شهرستان کردکوی قرار دارد و به وسیله ی اداره ی جنگل بانی بالاجاده حفاظت و مراقبت می شود و وسعت آن 30450 هکتار است.
در حاشیه ی شمالی جنگل بالاجاده گونه هایی از انجیلی، لرگ، داغداغان، سیاه تلو، انار وحشی، آلوچه، ولیک، ازگیل وحشی و در مناطق جنگلی ، راش، نمدار، ممرز، توسکاف ملچ، افرا، بلوط و در آب ریز جنوبی درازنو و دکالی گونه های سوزنی برگ و به طور عمده درخت ارس و با پراکنش کمی از پهن برگان دیده می شود و در بخشهاتیی مانند جمن ساور پایین و بالا مراتع ارزشمند به چشم می خورد. اراضي زراعي روستاي بالاجاده به صورت پراكنده در اطراف بافت روستا گسترده شده است.اين اراضي از شمال به اراضي روستاي ايلوار،از جنوب به جنگل،از سمت غرب به شهرستان كردكوي و از سمت شرق به اراضي روستاي خرم آباد و مياندره محدود مي شود.

 

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان