ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

اماکن تاریخی روستای بالاجاده (تپه ها و قلعه ها)

روستای بالاجاده با توجه به قدمتش، دارای اماکن تاریخی زیادیست. از جمله ی این اماکن تپه ها و قلعه هاییست که از سالها پیش بجا مانده که از زبان کتاب سورم سـرا به معرفی برخی از آنان می پردازیم. ...

روستای بالاجاده با توجه به قدمتش، دارای اماکن تاریخی زیادیست. از جمله ی این اماکن تپه ها و قلعه هاییست که از سالها پیش بجا مانده که از زبان کتاب سورم سـرا به معرفی برخی از آنان می پردازیم.

تپه ها:

انار تپه : ( تپه بزرگ مزایش) این تپه در شمال بالاجاده و در جنوب دین تپه (تپه مقدس) چهارده واقع است.که یکی از تپه های معروف منطقه می باشد. آثار سفالی و شیشه ای به وفور در آن دیده می شود. این تپه به انار تپه نیز معروف است .

تپه کوچک مزایش (mozayesh ) : این تپه در شرق انار تپه (تپه بزرگ مزایش) و در شمال شرق بالاجاده واقع شده است و از تپه های قدیمی می باشد.

تپه بالده: واقع در زمین مرحوم عبدالله شهریاری در مزرعه بالده.

تپه بانکلاته : این تپه در غرب بالاجاده و در مزرعه بانکلاته واقع است . این تپه یکی از تپه های بسیار قدیمی منطقه می باشد که آثار به جا مانده در آن حکایت از پیشینه کهن دارد. و به نظر میرسد جایگاه معبدی قدیمی بوده است . این تپه اکنون در زمین محمد ابراهیم بهرامی واقع است.

نرگس تپه : در مزرعه جزمیلیار و در زمین آدم علی قلندرایشی واقع است.

تپه نوردله: nordele

تپه طبیعی سزدار: این تپه در غرب محل واقع است و سفال ای فراوان و رویش گل در برخی از قسمت های آن ، حاکی از سکونت مردم قدیم است.

تپه طبیعی لمبک : (lambak) در غرب بالاجاده و در غرب تپه سزدار واقع است ، که آثار سفالی و شیشه ای زیادی در آن دیده می شود.

تپه لرگی(largi) : واقع در شمال شرقی محل در کنار رودخانه .

ازدار تپه در جنوب شرقی تپه بانکلاته: این تپه بسیار قدیمی است و آثار دیواره ای از سنگ ها ی سفید در آن دیده می شود و هم اکنون در زمین فرزندان علی محمد مهدیان واقع است.

تپه درجه: در مزرعه درجه در شمال بانکلاته

قلعه ها:

قلعه تاق: این قلعه در جنوب شرقی بالاجاده و در جنوب تاقبن واقع است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . پس از خرابی گبرانشهر در غرب بالاجاده کنونی و جنوب شرقی کردکوی امروزی ، مردم آن ناحیه به دنبال مکانی مساعدتر بودند و با انتخاب محدوده ی جنوب شرقی بالاجاده کنونی در شرق زادگاهشان، در قلعه تاق ساکن گردیدند. این منطقه از سه طرف به رشته کوههای طبیعی محدود است قلعه تاق بر بلندای ارتفاعات جنوبی تاق بن قرار گرفته و از سنگ و ساروج ساخته شده است.

وجود دیوار های سترگ طبیعی در سه طرف و رودخانه در ضلع چهارم امکان هر گونه تهاجم و نفوذ دشمن را میگرفت . قلعه تاق یکی از قلعه های مهم و مشهور و ماندگار در تاریخ مقاومت ها و پایمردی های مردمان این منطقه در طول دو قرن اول هجری است . قلعه تاق و آبادی تاق بند به دست معماران و صنعتگران و مردمان با غیرت در دوره یی حساس به خصوص زمانی که مردم منطقه از دادن خراج سرباز زده بودند ، جهت پایداری و مقاومت ساخته شد.

قلعه شاه نشین : این قلعه بر فراز چماز کوه واقع در مشرق بالاجاده قرار دارد قلعه ی شاه نشین مشرف به مناطق جلگه یی بوده و قلعه نشینان ، آب مورد نیاز خود را از دو کیلومتری ارتفاعات رشته کوهی در جنوب با استفاده از پالانه های سفالی تامین میکردند. این پالانه ها که آثار آن هنوز هم پابرجاست نشانگر آن بود که آب مورد استفاده از چشمه ای در سمت جنوب به نام ریگ چشمه تامین می شد .در قلعه شاه نشین حوضی به ابعاد 2*2 متر و عمق 1 متر بجا مانده است . آثار گل کاری و قبرستانی بر دامنه چماز کوه نشان از قدمت تاریخ کهن این قلعه است . این قبرستان به قبرستان گل ریز معروف است .

قلعه قصران : واقع در غرب بالاجاده و جنوب کردکوی، از قلعه های قدیمی و حاکم نشین دوران پیش از اسلام است و به جهت وجود چندین قصر، چنین نام قصران گرفت. دامنه این کوهی که قصرهایی بر روی آن ساخته شده قصر کشه نام گرفت که به مرور زمان به خرس کشه و خرس کشی و بعد خرس گوشی تغییر یافت. قصر کشه به معنای دامن یا دامنه ی یالی است که بر بالای آن قصر یا قصر هایی وجود داشت.

 

منبع :

سورم سرا-بخش اماکن تاریخی

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان