ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

اماكن تاريخي روستای بالاجاده

تپه ها:
انار تپه: (تپه بزرگ مزايش) شمال بالاجاده و در جنوب دين تپه (تپه مقدس) چهارده واقع شده است.

تپه ها:

انار تپه: (تپه بزرگ مزايش) شمال بالاجاده و در جنوب دين تپه (تپه مقدس) چهارده واقع شده است.
تپه نوردله
تپه طبيعي سزدار:
اين تپه در غرب محل واقع است و سفالهاي فراوان و رويش گل در بعضي از قسمتهاي ان حاكي از سكونت گاه مردم قديم است.

قلعه ها: قلعه تاق كه در جنوب شرقي بالاجاده واقع شده است و قلعه شاه نشين بر فراز چماز كوه واقع در مشرق روستا و قلعه قصران واقع در غرب روستا وجنوب كردكوي از قلعه هاي قديمي و حاكم نشين دوران پيش از اسلام است و به جهت وجود چندين قصر ،نام قصران گرفت.

قبرستان ها :
قبرستان هزار منزل : در جنوب شرقي درازنو كه ساختماني چوبي دارد.قبرستان سبزه پوش، شاه نشين و...

 

پل ها: پل خشتي ،در جاده شاه عباسي و يادگار عصر صفوي در شمال غرب محل و پل رضا شاهي واقع در جاده قديم كردكوي-گرگان

 

جاده ها: جاده شاه عباسي ،جاده رضا شاهي ،جاده باستاني كه از جنوب كردكوي و بانكلاته به نوردله و تمرتاش خل از شمال آبادي قديم بالاجاده گذشته و پس از عبور از كنار تپه سبزه پوش به طرف مياندره و شرق مي رفت.

 

یکی دیگر از آثار بسیار قدیمی در شمال بالا جاده قلعه مقدس ( دین تپه ) روستای چهارده ( چاردی) در 5 کیلومتری شرق کردکوی به وسعت تقریبی ده هکتار می باشد. اطراف قلعه، خندقی عمیق به عرض تقریبی 5 متر وجود داشت. به نظر می رسد این قلعه در چهار دوره متفاوت، محل سکونت بوده است. وجود سفالینه های قرمز و خاکستری و کاسه های نوک دار و پیله سوز قرمز رنگ و آبخوری و ظروف پایه دار و خنجر های مفرغی و کاردهای برنزی در گورهای قبرستان که در ضلع شمالی قلعه وجود داشت دیده شده است و به نظر می رسد با تورنگ تپه ( تپه قرقاول) گرگان و شاه تپه یساقی هم عصر باشد. قبور نامنظم این قبرستان این گمان را تقویت می کند که تدفین با جهت حرکت خورشید ارتباط داشته است، یعنی خورشید در هر قسمت آسمان بوده، مرده را به همان سو دفن می کردند. به عبارتی زمان و ساعت تقریبی فوت مشخص می شود. این نشانه احترام به ایزد مهر ( خورشید) است. ممکن است این گونه گورها متعلق به موبدان و هیربدان باشد که در مجاورت آتشکده ها در کوهستان های شرقی البرز دیده می شود. در ضلع جنوبی این تپه، قلعه ای مثل انار تپه ( تپه مزایش Mozayesh ) در بالاجاده به نظر می رسد نقش قراولخانه و دیده بانی برای قلعه مقدس داشته است یا نرگس تپه در شمال بالاجاده و در خطی راست با انار تپه نیز همین نقش را داشته است. به نظر می رسد آثار و نشانه هایی که از حضور و زندگی آدمی در منطقهکانه خل ( کهنه آبادی) در جنوب ( بانو کلا) به دست آمده، هم زمان با فرهنگ و تمدن قلعه مقدس چهارده باشد.

برخی از آثار باقی مانده از روزگاران کهن، بقایای قراولخانه ها( پاسگاهها) می باشد که بر روی ارتفاعات بنا شده و امنیت منطقه را بر عهده داشته است. آثار قراولخانه بر یال (( سنگ نو)) یکی از آثار می باشد که از دوران ساسانی به جهت تامین امنیت و نظارت بر راه های کاروان رو دارای اهمیت بوده ایت. دورانی که آثار شیشه ای، چوبی، سفالی و ... هنرمندان و صنعت گران منطقه شهرت جهانی پیدا کرد.

 

منبع:

  • 1قائمی، کریم الله، قائمی، مرحوم جمشید، سورم سرا، انتشارات فکرت، چاپ اول، 1378، فصل اول

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان