ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

تاریخچه مدرسه در روستای بالاجاده

در سال 1309 خورشیدی ، هم زمان با برخی نقاط  ایران ، در بالا جاده ، مدرسه دایر شد .مسبب این کار،آقا علی اصغر شهریاری ، مباشر منطقه بود.
نام مدرسه (( پهلوی )) و محل آن در تکیه بوده است.این مدرسه هم زمان با مدرسه (( سرخنکلاته )) واقع در شرق گرگان تاسیس شد . مدرسه پهلوی حدود چهار سال بیشتر دایر نبود در حالی که در کار مدرسه سرخنکلاته،وقفه ای ایجاد نشود. به همین سبب امروز بسیاری از مردم و جوانان سرخنکلاته به تحصیلات عالیه رسیدند . مدیر مدرسه پهلوی ، بالا جاده شخصی به نام غلام علی خوانین بود که معلم مدرسه نیز بود.
خلیل حشمتی مستخدم این مدرسه بوده است. از شاگردان این مدرسه می توان از :صفر علی قائمی،خبیب اله شهریاری،محمد رضا شهریاری،هدایت بهرامی،عرب علی باقری،محمد ابراهیم گلعلی خانی،ابوالقاسم کاتبی،حبیب اله زمانی،محمد علی رایجی،محمد اسماعیل شهریاری،علی رایجی و ...نام برد .سند زیر در رابطه با مدرسه پهلوی و حاکی از پرداخت شهریه آموزشی صفر علی قائمی به توسط پدرش – حاج موسی قائمی – می باشد.این سند به خط آقا علی اصغر شهریاری است و تاریخ 14/ فروردین /1311 خوشیدی دارد .
در پای سند، امضا مستخدم مدرسه – خلیل حشمتی – به چشم میخورد که وجه مزبور را به آقای محمدی نامی پرداخت کرده است.

مرحله دوم تاسیس مدرسه بالا جاده در سال 1318 خورشیدی بود. این مدرسه نام (( رادکان )) گرفت که بر گرفته از برج تاریخی رادکان است که در میان ارتفاعات البرز و در جنوب غربی بالا جاده قرار دارد . از آنجا که این مدرسه نیز در آغاز کار، ساختمان مستقلی نداشت تا 5 سال در منزل میرزا علی جان عابدی ( 1318 – 1323 خورشیدی ) دایر بود . مدیر آن قاضی مقدم و معلم آن نصرت باقر مفیدی بود . مستخدم مدرسه هم (( زیاد لو ))نامی بود که پس از او رحمان سپهر جایگزین وی شد. از 1323تا 1325 خورشیدی مدرسه در منزل محمد ناصری فرزند آقا علی جان و صفرعلی قائمی فرزند حاج موسی دایر شدکه اداره فرهنگ گرگان (آموزش و پرورش کنونی) با محمد ناصری قراردادی از تاریخ 6/8/1323 تا پایان اسفند 1325 امضا کرد. بر اساس این قرار داد مبلغ اجاره،ماهانه 40 تومان بود.
پس از آن مدرسه به منزل محمدرضا شهریاری و برادران رفت وبر طبق قرار داد اداره فرهنگ کردکوی با محمد رضا شهریاری،بنا بود تا پایان اسفند 1327 خورشیدی در همان مکان مستقر باشد اما به علت نیاز مبرمی که مالک به ساختمان خود داشت تقاضای تخلیه کرد و این باز هم مدرسه به منزل صفر علی قائمی و علی اکبر ناصری منتقل شد و بر اساس سند زیر کلاس های مدرسه رادکان از 1326 تا پایان اسفند 1328 خورشیدی در منزل صفر علی قائمی و علی اکبر ناصری تشکیل گردید. مدیر آن در آن زمان،محمد حسین مهتدی و معلم آن،محمد علی شهریاری بود. به نظر می رسد بعد از مهتدی نوراله قمشچی مدیر شد .
مستخدم مدرسه نیز رحمان سپهرکه پس از او قربان ساوری جایگزین او شد .

بر اساس سندی مدرسه رادکان در این زمان (1326-پایان اسفند1328 خورشیدی) در منزل صفر علی قائمی و علی اکبر ناصری دایر بود.
از آنجا که تعلیمات،اجباری بود برای محقق شدن این امر، از افراد ذی منفوذ استفاده می شد تا هم توجه افراد تمکین و خیر را به این مساله برانگیزند و هم به جهت تهیه وسایل تحصیلی، پوشاک و ... دانش آموزان بی بضاعت از مسعدت آنان بر خوردار شوند در این راستا ، از اوایل سال 1326 خورشیدی از سوی اداره فرهنگ گرگان ، صفر علی قائمی به سبب دانش دوستی و مشوق تعلیمات اجباری ، به عنوان کارمند کمیسیون فرهنگی منصوب شد .

در تاریخ 1/6/1329 خورشیدی علی اکبر ناصری طی وکالت نامه ای کلیه اختیارات مدرسه ، از بستن قرارداد با اداره فرهنگ و... به مدت 3 سال به شریک خود- صفرعلی قائمی – واگذار می نماید تاریخ اعتبار وکالت نامه از اول فروردین 1329 خورشیدی می باشد .   
پس از آن صفر علی قائمی طی قراردادی منزل مسکونی خود و علی اکبر ناصری را به جهت کلاس های مدرسه به اداره فرهنگ کردکوی واگذار کرد مدت قرار داد از اول فروردین 1329 تا پایان اسفند 1329 خورشیدی و مبلغ اجاره ، ماهانه 20 تومان بود .
از اول سال 1331 خورشیدی ، مکان مدرسه باز هم در منزل صفر علی قائمی و مبلغ اجاره در این زمان ماهانه 45 تومان بود . 

بر طبق قرارداد مذکور کلاسهای مدرسه می بایست تا پایان اسفند ماه 1331خورشیدی در منزل صفر علی قائمی دایر باشد پس از آن به مکان دیگر انتقال یابد اما با توجه به عدم مکانی مناسب و درخور و خالی از سکنه ، از فروردین 1331تا 1337 خورشیدی یعنی 6 سال دیگر هم در همین مکان دایر بود . در سال 1332 خورشیدی بنا به نوشته اسناد ، مدیر آن ، یحیی حق شناس بود . پس از او رجب علی حوا مدیر شد. معلم مدرسه محمد علی شهریاری و مستخدم نیز قربان ساوری بود. در سال های 1337تا1339 خورشیدی مدرسه رادکان به تکیه انتقال پیدا کرد . و در آنجا ، محمد علی شهریاری هم مدیر و هم معلم بود .

مدرسه تکیه 5 کلاسه بود و حدود 180 دانش آموز داشت . از این تعداد 86 نفر دانش آموز کلاس اول و بقیه در کلاس های بلاتر بودند. کلاسها نیزمختلط بوده است . زمان کلاس ها از 6 صبح تا 5/11 و از 2تا4 بعداز ظهر بود. پس از مدتی، مینایی و شکوری معلم این مدرسه شدند.
در سال1339 خورشیدی براثر هم یاری مردم و تلاش مسئولین، زمینی برای مدرسه رادکان تهیه شد بدین صورت که حجت اله کبیری زمین خود را در دو مرحله برای مدرسه اهدا کرد پیش از استقرار مدرسه در مکان جدید، بخشی از گودارهای محل در آن مکان استقرار داشتند. پس از آن گودارها به شمال محل، در مسیر راه آسوته اسکان داده شدند. پس از این که مدرسه در ملک اهدایی ساخته شد، استقبال مردم در فراگیری دانش افزون تر شد و با رغبت بیشتری بچه های خود را به مدرسه فرستادند. بعدها افزونی جمعیت دانش آموز را به ساختمانی متعلق به محمد مهدی باقری بود(اکنون منزل جانعلی زمانی می باشد) انتقال داده و نام سعید نفیسی به آن نهادند. دبستان سعید نفیسی در سال 1345 دخترانه شد(رادکان مخصوص پسران شد) و با 7 کلاس در 5 پایه و 252 دانش آموز با نام دبستان دخترانه سعید نفیسی به فعالیت خود ادامه داد. در سال 1362 خورشیدی برای دختران ساختمانی مستقل ساخته شد و نام شهید بالاجاده گرفت. و رادکان که از سال 1354 خورشیدی مخصوص آموزش پسران بود در سال 1357خورشیدی به سبب ازدیاد دانش آموز به دونوبت صبح و عصر تقسیم شد. تا این که در سال تحصیلی 1377-1378 باز یک نوبته شد و نام شهید زکریا حشمتی به خود گرفت.

مدرسه راهنمایی پسرانه:
راهنمایی پسرانه در سال 1350 خورشیدی در حالی که ضمیمه دبستان رادکان بوده شکل گرفت و با 42 دانش آموز به نام(یعقوب لیث) آغاز به کار کرد. و طولی نکشید که ساختمانی مستقل برای آن ساخته شد و تا مهر 1358 به صورت مختلط اداه می شد. پس از آن با تشکیل مدرسه راهنمایی مستقلی برای دختران، مدرسه راهنمایی پسرانه یعقوب لیث با 6کلاس و 223 دانش آموز به فعالیت خود ادامه داد و در سال 1360 خورشیدی نام شهید حشمت الله کبیری  به خود گرفت.

مدرسه راهنمایی دخترانه:
مدرسه راهنمایی در بالاجاده در ابتدا ضمیمه دبستان رادکان بود پس از آن که در سال 1350 تشکیل شد و نام یعقوب لیث گرفت مختلط بود تا این در سال 1358 خورشیدی مستقل شد و دخترانه آن، به زینبیه معروف شد و ساختمان مستقل آن در سال 1362 مورد بهره برداری قرار گرفت.

دبیرستان پسرانه:
سنگ بنای تاسیس دبیرستان در بالاجاده در سال 1356 خورشیدی ریخته شد تا با ارسال نامه ای(سندش6) به اداره آموزش و پرورش گرگان، آمادگی خود را برای این امر مهم اعلام کنند تا جایی که حاضر شدند حقوق دبیران و... را نیز بپردازند.
به دنبال آن محمدعلی شهریاری که عضو انجمن شهرستان گرگان(1353-1357) بوده با پیگیری کار و با دعوت از مقبولی نماینده اداره کل آموزش و پرورش استان زمینه کار فراههم کرد. مسئولین کردکوی درصدد تاسیس آن در روستای ولاغوز بودند و پس از بح ها و نشست های مکرر، قرار بر این شد که جمعیت هر یک از دو روستای یاد شده(بالاجاده و ولاغوز) بیشتر بودهدبیرستان در آن محل تاسیس گردد. بر طبق آمار وزارت کشور جمعیت ولاغوز چند نفر از بالاجاده بیشتر بود. شهریاری پس از متقاعد کردن یکی از اعضای اداره آموزش و پرورش کرکوی و دستکاری در آمار وزارت کشور، جمعیت بالاجاده را چندین نفر بیشتر ارایه داد در نتیجه به رغم نا باوری مسئولین کرکوی تاسیس دبیرستان به بالاجاده اختصاص یافت. این امر درسال 1358 خورشیدی به تحقق پیوست و با تشکیل 2 کلاس مختلط آغاز به کار کرد ناگفته نماند در ابتدا ضمیمه مدرسه راهنمایی بود و پس از یک سال در ضلع غربی اداره پست، ساختمانی مستقل برای آن ساخته شد. این دبیرستان در سال 1360 خورشیدی نام شهید نبی الله مهقانی گرفت و در سال 1370 خورشیدی به ساختمان جدید واقع در ابتدای شهرک فرهنگیان انتقال داده شد و ساختمان قبلی آن دبیرستان دخترانه گردید.

دبیرستان دخترانه:
از سال 1358 تا 1360 خورشیدی به صورت مختلط دایر بود از سال 1360 تا 1370 خورشیدی در کلاس های مدرسه راهنمایی دخترانه زینبیه تشکیل می شد و در سال 1370 خورشیدی که دبیرستان پسرانه به ساختمان جدید نقل مکان کرد، جایگزین دبیرستان پسرانه شد و شهید زکریا زمانی نام دارد.

کودکستان:
تاسیس آن در سال 1360 خورشیدی ضمیممه و زیر نظر مدیریت دبستان دخترانه بودو فاقد کلاس کودکستان بودیم، ولی از دو سال پیش یکی دیگر راه اندازی شده است.

 

منبع:

برگرفته از کتاب فاخر سورم سرا اثر استاد فقید دکتر جمشید قائمی بالاجاده

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان