ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

دامداري

 1- دام سنتي (گاو) :

دام داري سنت ديرينه اين ديار است . نگهداري گله هاي گاو 50-200 تايي از قديم نزد برخي گالش ها مرسوم بوده است . از قديمي ترين آنها ميتوان از علينقي آقاي قاجار نام برد . و علاوه بر اين كه از مالكان بود بيشاز 200 رأس گاونيز داشته است كه مزارع غرب بالاجاده ،محل چراي دامهاي وي بوده است . پس از ان پسرش ، صفر علي آقاي قاجار ، در دوره ناصر الدين شاه ، هم از مالكين و هم از دامداران عمده بود . در د.ره هاي جديد تر ، ميتوان از اسداله نور محمدي نام برد كه محل نگهداري دام هاي وي در مزرعه قصر كشه ( خرس گوشي ) Xers gusi بود.
غير از افرادي كه دام زيادي داشتند در حياط ، برخي نيز چند رأس گاو بود و لبنيات مورد نياز تأمين مي شد . درگوشه هرحياطي ، طويله اي درست ميكردند و در كنار آن ، چوب بستي به نام ارغج Arqej ساخته مي شد كه در آن ، شير دوشيده مي شد و همچنين به حيوان غذا مي دادند.
در گذشته ، هنگام سپيده صبح ، گاو ها را به بيرون ازحياط هدايت مي كردند و آنها به طرف جنگل مي رفتند و غروب نيز ، بدون هيچ راهنمايي ، به صورت گروهي به طرف بازگشته و هر كدام به جاي خود مي رفتند . چه بسا اطفاق مي افتاد كه گاوي ، گرفتار حمله پلنگ ، خرس و... ميشد و از بين ميرفت . شايان ذكر است در مواقعي كه گاو در غروب به آبادي رجوع نمي كرد بساري از جوانان و احل محله با دهره وتبر و ... به جنگل ميزدند و ساغت هاو حتي روزها و شب ها به دنبال گاو گمشده مي گشتند و به ندرت اتفاق مي افتاد كه آن را زنده بيابند.
تغذيه دامها ، ازعلوفه جنگل بوده كه به علت تعليف بي رويه ، علوفه مرغوب از بين ميرفته و علوفه هايي كه قابليت غذايي كمتري داشتند باقي مي ماند بر اين اساس بود كه دام ها ، لاغر تر و كم شير تر بودند ، ضمن اين كه خسارت زيادي به محيط زيست طبيعي و منابع آب وارد مي آمد.

2- دام سنتي ( گوسفند و بز ) :

پرورش گوسفند و بز نيز مانند گاو ، به دوران گذشته باز مي گردد . چه بسا افراد زيادي از اين راه امرار معاش كرده و ميكنند . نوع گوسفند محل زلZel  مي باشد . هر گله گوسفند يكي دوتا چوپان دارد كه به محلي مختباد Moxtebad گويند . چوپاني كه تجربه و سابقه بيشتري دارد . سر مختباد گفته مي شود . مزد چوپانان سالانه بوده و طبق قراري كه با مال دار بسته مي شد دريافت مي گرديد.
قرار دادها در حدود 30سال قبل ، سالانه بين 600 تا 1000 تومان بود . هزينه غذا و پوشاك چوپان نيز بر عهده مال دار بود . علاوه بر آن كه ،به هنگام پشم چيدن گوسفندان به اندازه يك نمد پشم ، به چوپان داده مي شد.
علف چر Alefcar هم قرار دادي است كه بين دامدار و صاحب ملك از قديم مرسوم بوده ، گاهب صاحب مرتع ، پول دريافت مي كرد و زماني ، يره يا گوسفندي داده مي شد.
از محصولات دامي : شير ، ماست ، پنير ، كره ، كشك ، دوغ ، خامه ، سر شير و... ميباشد كه در پيشتر ها جهت عدم وسيله نقليه و دسترسي راحت به شهر ها ، اغلب شير را به پنير ، خامه ، دوغ و ماست تبديل كرده ، ابتدا نياز مندي هاي خو را رفع كرده سپس مازاد آن را به فروش ميرساندند.
از بيماري هاي دامي منطقه يكي گر ( رنج Renj ) ، كه فقط بزها به آن مبتلا ميشدند . علايم آن ريزش موها در بيرون و لك و پيس كبد در درون ميباشد.
كله باد Kallebad نيز بيماري مخصوص گوسفندان است كه سر گوسفند پس از متورم شدن مرگ بيماري را فراهم ميكند.

3- دامداري صنعتي :

تنها دامداري صنعتي بالاجاده ، متعلق به حسين علي ، جمشيد ، و دانيال كبيري است .اين دامداري در زمين متعلق به خودشان در ورواز Varvas ، واقع است . كه به نام شركت ورواز Varvaz نيز مرسوم است . تأسيس اين دامداري در سال 1369 خورشيدي بوده كه به دريافت 24 ر‍أس گاو از سازمان دامپروري ، شروع به فعاليت نموده است . دامداران اين دامداري به سبب توليد فراوان درزمينه دام و شير و افزايش توليد در زمين هاي كشاورزي قابل استفاده ، در سال 1373 خورشيدي ، در روز جهني غذا ، از سوي جهاد سازندگي گرگان به عنوان ، دامداران نمونه معرفي شدند . توليد شير اين دامداري به مقدار يك تن ليتر در روز و تعداد گاوها و گوساله هاي اين واحد دامداري350راس ميباشد . سهميه خوراك دام ( كنسانتره ) اين واحد دامداري كه از سوي اداره دامپروري در نظر گرفته مي شود حدود 40 تن مي باشد.
به تازگي امتياز يك واحد پرواز بندي گوساله در مزرعه تمرتاش خل به آقايان : موسي و بهروز قائمي داده شده است . نام اين واحد دامداري ورواز Varvaz مي باشد.

 

برگرفته از کتاب سورم سرا

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان