ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

گسل هاي مرتبط با روستای بالاجاده

منطقه پرکامبرین،یعنی در حدود 700 میلیون سال پیش پوشیده از دریایی کم عمق بوده رسوباتی که بر کف این دریا انباشته شده بود در طی کوهزایی های بایکالی از آب بیرون آمده که بقایای آن در برخی از مناطق امروزی البرز وجود دارد از دوران اول زمین شناسی نیز شواهدی بر جای مانده که حاکی از وجود گسترش شرایط دریایی در این منطقه می باشد. اولین نشانه های کوهزایی آلپی در این منطقه از اواخر دروه تریاس(از دوران دوم)نمایان شد و طی آن قسمتی از زمین های منطقه از زیر آب بیرون آمدند.در اواسط دوران دوم باز هم دریا پیشروی کرد و تقریبا تمامی البرز کنونی را در بر گرفته بود.در اواخر دوران ژوراسیک(از دوران دوم)یعنی زمانی که نخستین چین خوردگی های شدید آلپی ظاهر شد قسمتهایی از کوه های البرز امروزه،محل انباشت کا نسار های مهم زغال سنگ منطقه است از آب خارج شد.

در دوران سوم برای این منطقه همانند دیگر نفاط ایران،ادامه فرایند کوهزایی آلپی بوده و بخش های بیشتری از زمین های منطقه از آب خارج شده است شکل کنونی کوه های منطقه تا اواخر دوران سوم تثبیت شد. نقشه زمین شناسی منطقه گویای آن است که نواحی شمالی بالاجاده مربوط به دوران چهارم،نواحی میانی جنوبی،دوران دوم و جنوبی ترین بخش های بالاجاده نیز حاصل دوران سوم زمین شناسی است.بنا بر این از شمال تا جنوب منطقه بالاجاده سه گسل وجود دارد.
یکی گسل بزگ خزر(از شمال بالاجاده تا جاده قدیم کردکوی-گرگان)این گسل توسط رسوبات دوران چهارم (زمین های کشاورزی) پوشیده شده است. شیب زمین مبین این گسل می باشد.انرژی موجود در این گسل می تواند لرزه های شدیدی ایجاد نماید.گسل دیگر،در جنوب بالاجاده و در درون جنگل واقع شده است.اختلاف ارتفاع و پرتگاه های موجود در جنگل از غرب به شرق ادامه دارد. گسل سوم،گسل درازنو می باشد که از شمال درازنو عبور کرده و در اثر حرکات این گسل،سنگ های آهکی و دولومیتی،کوه دکالی،به طرف غرب و دهکده ی ییلاقی درازنو کشیده شده است.از مجموع سنگ های بالاجاده تا رادکان،ناودیسی را ایجاد می کند که محور ناودیس از میان آهک های لار و از جنوب درازنو می گذرد.نمایی از این ناودیس را میتوانیم در هنگام عبور از کرکه سور(ضلع جنوب غربی درازنو)به رادکان ببینیم.

زلزله :
خصوصیت زلزله خیزی منطقه مورد مطالعه به فعالیت تکنونیکی , شدت و همچنین به فاصله نقاط از گسل های البرز و آستارا و ویژ گی های زون گرگان – دشت ارتباط دارد . محدوده های شهرستان کردکوی در مسیر زلزله واقع شده است . ضمن اینکه جنوب شهرستان با یکی از گسل های واقع در کوهپایه های البرز منطبق است و با اصلی ترین گسل پیوسته منطقه (گسل البرز) فاصله اندک دارد . از نظر وقوع زلزله های خطرناک و مخرب با توجه به اینکه گنبد تا نور از اهمیتی در سطح منطقه برخوردار است و محدوده گرگان بعنوان همسایه شرق این شهرستان در معرض شدیدترین زلزله ها از نظر شدت و عمق کانون بوده است.

سيل :
با توجه به مقدار و شدت بارندگي،نوع خاك و پوشش گياهي و همچنين وجود ارتفاعات البرز جنوبي منطقه و وجود انهار و رودخانه هاي فصلي،احتمال سيل خيزي در روستا هاي حوزه نفوذ وجود دارد.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان