ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

گپ و گفتی صمیمی با حاج آقا زمانی؛ فروشنده ی نابینا

گر نباشد چشم ظاهر عیب نیست * در نبود چشم دل باید گریست

مغازه اش در طبقه همکف خانه اش است، با چهره ای گشاده از من استقبال كردن و با دقت و تمرکز به سوال هام گوش می کنه و صبورانه جواب می ده. در همان مدت زمان کوتاهی که برای مصاحبه در مغازه اش هستم، مشتري مدام وارد مي شه و در لابه لای جواب دادن به سوال های من به خواسته هاي مشتري هم پاسخگو است. همه پول ها رو مي شناسه و بدون کوچکترین معطلی سراغ جنس ميره و هزينه هاش رو حساب مي كنه.

23 مهرماه روز جهانی نابینایان بود، فرصت را غنیمت شمردیم تا به این بهانه گفتگویی با حاج آقا زماني، فروشنده نابينا و مسن روستاي بالاجاده انجام بديم. هر چند انتشارش به تعويق افتاده اما خوندنش خالي از لطف نيست.مصاحبه زیر حاصل این گفتگو است.

v کمی از خودتان برای ما بگید؟

حاج آقا زماني فرزند اسماعيل هستم. در سال 1324 در بالاجاده متولد شدم. تحصيلات مكتب خونه ايي دارم و تا يه جايي هم در حوزه تحصيل كردم، اما قضا و قدر سرنوشتمو تغيير داد. سال 1351 با همسرم که از هم محلي هام بود ازدواج کردم و داراي 5 تا فرزند (1 پسر و 4 دختر) هستم. (با خنده: شماره شناسنامه ام را هم بگم ...؟)

v از چه سالی و چگونه به كار فروش وسايل تاسيسات ساختمان اقدام كردين؟

از 22 سالگي اين مغازم رو افتتاح كردم. با اين تفاوت كه سالهاي اول مغازه خوار و بار فروشي داشتم كه كم كم به سمت تاسيسات ساختماني، ادوات كشاورزي، ابزرا تراكتور و ... رفتم و اين وسايل رو آوردم.

v از نابینایی تان برای ما بگید؟ آیا مادرزادی بوده یا در اثر سانحه دچار این وضعیت شدید؟

دچار سانحه ايي در سال 1365 شدم كه منجر به نابيناييم شد. كه متاسفانه دکترها نتوانستند برایم کاری انجام دهند.

v نابینایی تون تا چه اندازه در زندگی شما تاثیر داشته ؟

من همیشه در زندگی احساس موفقیت و امید به پیشرفت داشتم، برای همین از تلاش برای یادگیری دست برنداشتم.هم مغازمو مي چرخونم و هم به كار كشاورزي به همراه همسرم مشغولم.

v چطور مغازتونو مي چرخونيد؟ شاگرد دارين يا به تنهايي فروشندگي رو انجام ميدين؟

اكثراً خودم به تنهايي اما گاهي اوقات همسرم در كنارم ميشينه و به من كمك ميكنه.البته خانم بنده از اين لوازم سر در نميارن و باز هم بايد خودم مشتريمو راه بندازم.

بالغ بر 400 نوع جنس تو اين مغازه هست.اين كارتون هايي كه ميبيند، داخل هر كدوم يه ابزاري هست كه همه اينا رو من ميشناسم.وقتي كه مشتري مياد و ازم درخواست مثلاً پيچ سايز 4 تراكتور رو ميكنه من پا ميشم ميرم بر ميدارم و توي دستش ميزارم. مشتري ازم مي پرسه كه خودشه؟من رو بهش مي كنم و مگيم من مطمئنم كه خودشه اما تو كه وسيله اين ابزار رو داري نميدوني؟تعجب ميكنه و در فكر فرو ميره و به من ميگه مگه ميشه اينقدر دقيق بدوني؟! خلاصه كارشو راه ميندازم و ميره و كلي هم دعام مي كنن.

v اين ابزاري كه اينجا نصب كردين، به چه دردي ميخوره؟ چه كاري باهاش انجام ميدين؟

اين وسيله ايي كه مشاهده مي كنيد، ابزار تعمير شير آلات هست. من با اين شيرهايي كه خراب هستن و نياز به تعمير دارن رو درست مي كنم و به صاحباشون تحويل ميدم. با حس لامسه ايي كه دارم براي انجام كارهاي مختلف استفاده مي كنم.خيلي ها باورشون نميشه شايد شما هم تعجب كنيد، اين كار رو در حضور خودتون انجام ميدم كه باورتون بشه.

v خريدهايي كه براي مغازه ميكنيد چطور انجام ميدين؟ يعني انتخاب نوع و كيفيت جنس و يا رنگ با شما هست؟ داخل مغازه چطور جنس رو تشخيص ميدين؟

براي خريد مغازه به همراه همسرم ميرم گرگان و از اونجا جنس ميارم.به فروشنده ميگم جنس هاي خوب، بد، متوسط رو با رنگهايي كه دارن مشخص كنه و جدا جدا بزاره كنار تا من اونها رو به خوبي لمس كنم.همون دسته بندي كه تو مغازه فروشنده برام انجام داده تو ذهنم ميسپارم و بر همون اساس ميام اينجا يعني تو مغازه خودم مي چينم و خوب در ذهنم دسته بندي مي كنم تا در موقع فروش هم در نوع جنس و هم در قيمت و رنگ دچار مشكل نشم.

v در تشخيص پول دچار مشكل نيستيد؟ چطور مبالغ رو تشخيص ميديد و معامله مي كنيد؟

معمولا چون همه از وضعيت من باخبر هستن اسكناس ها رو بصورت جداگانه به من ميدن. اما زمانيكه كسي ندونه،اگه كسي كنارم باشه ازش مي پرسم، اما اگه كسي نباشه بازم از دستم كمك مي گيريم و اونها رو بر اساس اندازه دسته بندي مي كنم.

v تا حالا شده كسي از موقعيت شما سوء استفاده كنه؟

خدا رو شكر نه. مردم بالاجاده خيلي به من لطف دارن و هميشه كمك حال بنده تا به امروز بودن.آدم هاي نابينا حس شنوايي و حس لامسه خيلي قوي دارن و من با اينكه نميبينم، ميتونم تشخيص بدم كه كسي در مغازه هست يا نه؟ يا با توجه به صداها ميتونم تشخيص بدم كه طرف مقابل كه من باهاش صحبت مي كنم چه شخصيتيه.

v درست است که می گن روشندلان حافظه قوی دارن؟

بله. مسلماً وقتی یک حس از انسان گرفته می شود حس های دیگر بخصوص حافظه قوی تر می شود و بیشتر کار میکند.خدا يه در رو مي بنده يه در ديگه رو به روي بندش باز ميكنه. حالا اين بنده خدا هست كه بايد از اين موقعيت براي پيشرفت خودش استفاده كنه.

v نظرتون درباره اختصاص یک روز به عنوان روز عصای سفید(روز نابينايان) چیه؟

به نظر من نباید تنها یک روز را برای توجه به معلولین اختصاص بدن. مسئولین باید معلولین را بیشتر بشناسند و برای آنها ارزش بیشتری قائل باشند.

v رفتار مردم با شما چطور است و چه توقعی از آن ها دارید؟

خوشبختانه تا به حال برخورد بدی با من نداشته اند ولی بعضی مواقع پیش می آید که از يه سري افراد ناراحت و دلخور ميشم.مثلاً وقتي از كنار مغازم ميگذرن و يا كنار مغازم توقف مي كنن و بدون اينكه يه سلامي و احوال پرسي انجام بدن بي تفاوت رد مي شن.اونا فكر ميكنن كه من نميشناسمشون در صورتي كه من اينا رو ار روي صدا كاملاً به جا ميارم و از اونا به عنوان يك بالاجاده ايي و هم محله ايي توقع دارم.البته به نظر من اين حركات از روي كوته فكري هست نه از روي عمد.

v خواستتون از افرادعادي چيه؟

محبت و مهرباني، مثل بقيه باهام رفتار كنن،كاملامعمولي، نه اونقدر بي تفاوت، نه اونقدر ترحم آميز

v دنياي نابينايان چه رنگيه؟

دنیای یک نابینا روشنه، من همه چیز را روشن می بینم . اگر چه نابينايان توانایی دیدن با چشم را ندارن ولی چشم دلمون همه چیز را می بینه .

v نابینایی تا چه حدی در زندگی شما تاثیر داشته است؟

بعضي اوقات نابینایی مشکلات زيادي رو برام بوجود مياره تا جایی که همیشه باید یک نفر کنارم باشه. برای بیرون رفتن ، شرکت در مراسم های مختلف نیاز دارم که فردی کنارم باشه و راهنمایی ام کنه.

اما راضي هستم به رضاي خدا...

v زندگی مشترک تان را سال هاست که با همسرتان آغاز کرده اید ، شریک زندگیتان در این مدت مسئولیت سنگینی داشته است، با چه جمله اي از همسرتان تشكر مي كنيد؟

بله، همسرم در طول مدت زندگی مشترکمون در کنارم بوده و اكثر نیازهای خانه را او برطرف کرده. همه خرید ها را همسرم انجام می ده و زحمت زيادي بر گردن اوست. تنها مي تونم بگم كه متشكرم به خاطر تمامي زحمت ها و مشقاتي كه من برايش فراهم كردم...

اينقدر از همسرم راضي هستم كه هر چي ازشون تشكر بازم كم هست.

v خدا رو چطور ميبينيد؟

هر كس خودشو بشناسه، خداي خودشو مي شناسه.حتما كسي نبايد بره حوزه درس خونده باشه، ما مي تونيم حتي توي بي سوادي خدا روبشناسيم.

v نظرتون در مورد كاري كه ما جوونا داريم انجام ميديم چيه؟ (فعال نمودن سامانه اينترنتي و ...)

بسيار كار خوبي هست. خوبه كه نسل هاي بدي بدونن كه ديروز چه روزي بود، چه افرادي با چه سبكي زندگي مي كردن.عاليه عاليه عاليه

در ضمن من به عنوان كسي كه يك خاطره در زمان آينده بجا مي مونم،كسب رتبه دوم بهترين سايت رو در كشور به شما تبريك ميگم و از خداوند ميخوام كه هميشه موفق و مؤيد باشيد.

v به عنوان آخرین سوال می خواهم بدانم که چه آرزویی دارید؟

من دو تا آرزو دارم. يكي آرزوی سلامتی، پیشرفت و موفقیت در همه کارهایم را دارم و از شما به خاطر مصاحبه ای که با من انجام دادید.

آرزوي بعدي اينكه اين جوونا كه به مواد مخدر روي ميآرن، ان شاالله كه از اين راه پر خطر برگردن و به زندگي پاك خودشون ادامه بدن. با خدا باشيم كه خدا با ماست...

من هم از شما تشکر میکنیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید و ضمن تبریک به مناسبت این روز برایتان سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر آرزو می کنیم.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان