ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

مصاحبه با تنها خیاط مرد روستای بالاجاده (استاد اسحاق هزارجریبی)

.: مصاحبه با تک خیاط دوست داشتنی و مردمی روستاي بالاجاده؛ استاد اسحاق هزارجریبی :.

در این بخش شما رو  با یکی از مشاغل دوست داشتني و تقریباً سخت روستاي بالاجاده كه تو بالاجاده تك و نمونه هست آشنا می کنیم. امیدواریم مورد توجهتون قرار بگیره.

لطف کنید خودتونو معرفی بفرمایید:
اسحاق هزارجربي، ساكن روستاي بالاجاده، متولد 1339، شغل خياط، ديپلم اقتصاد در سال 1369.
 
چی شد که این شغل رو انتخاب کردین؟
در دوران كودكي تا كلاس ششم ابتدايي قديم كه خوندم، اون موقع يه سري قانون بود كه بعد ابتدايي مستقيما وارد دبيرستان ميشديم. من اون موقع تو آزمون شركت كردم و نمره قبولي خودم رو گرفتم. اما بدليل سن كم موفق نشدم وارد دبيرستان بشم. به من گفته بودن افراد يازده سال نميتونن وارد دبيرستان بشن و بايد صبر كنن تا به سن قانوني برسن.

اون زمان يه استاد خياط به نام حاج صادق اورسجي تو محل بوده كه در حال حاضر هم در حيات هستند، با بنده تماس گرفتند و پيشنهاد كردند كه به عنوان شاگرد كنار من بمونيد تا اين چند سال بگذره و به مدرسه بريد، من هم قبول كردم و وارد اين كار شدم. يك سال در جوار ايشون بودم و يعد از يك سال براي ترقي و پيشرفت در كار به كردكوي رفتم. شش ماهي هم كردكوي بودم و آموزش هاي لازمه رو ديدم و بعدش دوباره اومدم بالاجاده. اما اين دفعه در كنار استاد رمضان خياط -كه ايشون هم در حال حاضر به كار لحاف و تشك دوزي مشغول هستند- مشغول به کار شدم .استاد رمضان به من گفت كه استعداد خوبي در اين زمينه(خياطي) داريد و همين كا رو ادامه بدين. خلاصه اين دو سال گذشت و نوبت به ثبت نام در دبيرستان شد. بعد دو سال دبيرستان حذف شده بود و به راهنمايي تبديل شده بود. به همين دليل من مدرسه شبانه رفتم. همزمان هم كار مي كردم و هم درس ميخوندم تا مقطع ديپلم. تو اين مدت در كنار استاد رمضان خياط مشغول بودم. بعد چند سال منو معرفي كردن به برادر خودش، استاد تقي خياط. با هم به صورت مشاركتي كار كرديم تا ديپلم رو گرفتم. وقتي ديپلم رو گرفتم، اين كار رو ادامه دادم البته خودم دوست نداشتم اين كارو ادامه بدم. اما خوب شرايط اون موقع اينجوري اقتضا مي كرد.

بالاخره در سال 1363 ديپلمم رو گرفتم و همين جا موندم. بعدش با كمي فكر كردن به اين نتيجه رسيدم كه حالا كه دارم كار مي كنم و به كار خودم واردم و ميخوام اين شغل رو ادامه بدم، پس بهتره كه بطور مستقل كار انجام بدم. 1365 اين مغازه رو گرفتم و بطور مستقل شروع به كار كردم. اين شده بيوگرافي من و شغل من.

شما در روز چند ساعت کار می کنید؟
من همه روزه از ساعت ۸ صبح تا اذان بعدازظهر و غروب هم از 5 تا اذان مغرب يا پاسي از شب کار می کنم. از کارم راضی هستم و با عشق و علاقهٔ فراوان به آن ادامه میدم. به نظر من، هر انسانی در زندگی به ارتباط با دیگران نیاز دارد و لازمهٔ داشتن اعتماد به نفس بالا و روحیهٔ قوی، کار کردن و حضور در اجتماع است که هم فایدهٔ مادی داره که انسان از دسترنج خود استفاده می کنه و هم از نظر معنوی، مفید هست.
 
لطف کنید در مورد پیشرفت خودتون و عوامل این پیشرفت، توضیح بدید؟
در هر کاری اعتماد مردم و ارتباط مثبت با دیگران، خیلی مهم هست. به نظر من، اگه کسی در کارش موفق بشه، به دلیل ارتباط صمیمی هست که با اطرافیان خودش تونسته ایجاد کنه.

جوانان باید در درجه ٔ اول، عاشق کارشان باشن. وقتی عشق باشه، پیامدش حوصله و صبر میاد. و همچنین پشتکار، از جمله عامل هائی هست که فرد رو در کارش موفق می کنه.

مشخصهٔ اصلی کار شما چیه؟
خوب معلومه ديگه: نخ، سوزن، قيچي، متر و ...

البته فك ميكنم شاخصهٔ اصلی کار من، کیفیت بالا است که هنوز سرپا موندم، چون از لحاظ دوخت، کوک، پارچه، نخ و ...دقت عمل لازم را دارم.

شما فقط خیاطی می‌ کنید یا آموزش هم دارید ؟
نه من فقط خياطي ميكنم. ناگفته نمونه، يه مدت جوونا مي اومدن در كنار من كه ياد بگيرند، اما دوام نمي آوردند و مي گفتن كه خيلي سخته و بعد چند هفته مي رفتن.
 
تا به حال در حين كار دچار حادثه شدین؟
بـــــله، صد در صد. مگه ميشه آدم بدون حادثه كار انجام بده! اصلاً زندگي انسان ها پر از حادثه است.

هيچ كاري بدون حادثه نيست. تو اين حرفه (خياطي) با نخ و سوزن سرو كارداريم. يه موقعي نخ دست آدم رو مي بره يا دست زير چرخ ميره يا اصلاً سوزن تو دست آدم ميره.

تا حالا شده بدون متر و اندازه ، لباس بدوزید ؟
مسلماً نه. تو برش كردن لباس هم نه، هر چند ما از الگوي خاصي پيروي نميكنيم. خياطي مردانه الگوي خاصي نداره. بر اساس تجربه قبلي و قديمي كه به ما انتقال داده شده و با كمك گرفتن از الگو هاي جديد تطبيق ميديم و كار انجام ميديم.

خياطي مردانه سبك خاصي نداره، اما با توجه به اندازه بر اساس تناسبات رياضي محاسبه مي كنيم و الگو يا شماي كلي رو در مي آريم.

تا بحال شده لباسي رو خراب كنيد؟
اي بابا مگه مي شه اين اتفاقات نيفته! انجام دادن هيچ كاري بدون اشتباه نمي شه. و براي جبران بعضي از اين اشتباهات هم بايد تاوان هاي خيلي سنگيني بپردازيم.

تو همين كارم خوب بايد واسه بعضي از افراد تاوان داد و جبران كرد و بعضي ها هم چشم پوشي مي كنن و ميگذرن.

تو روستاي بالاجاده به غير از شما كسي ديگه به شغل خياطي مشغول هست؟
در حال حاضر كسي كه مغازه رسمي داشته باشه نه، فقط من هستم.

البته غير رسمي هم هست، مثل همين آقاي حسين اورسجي كه خياطي مردانه انجام نميدن، ميرن تو محل و كار دوخت لحاف و تشك رو انجام ميدن.

درآمد شما چطوره؟ ازش راضي هستيد؟
درآمد الحمدالله خوبه. والا اگه بخوام جمع بندي كنم، خودتون كه تو روستا هستين و ميدونيد. در آمد ما بيشتر فصلي هست. مثلاً اعياد يا مناسبت هاي ويژه تقاضا بيشتر ميشه، اما بعضي اوقات كار راكد ميشه. البته تا به اين ساعت و تا به اين سن به لطف الهي اصلاً بيكار نبودم، يعني منتظر مشتري تو مغازه بيكار ننشستم.

به نظر من دور زدن تو شعاع يك دايره هست. در كل اگه وضع مردم خوب باشه وضع ما هم خوبه.

اتحاديه يا صنف خاصي هم دارين كه براي لباس ها نرخ تعيين كنه؟
اوايل كه كارمو شروع كرده بودم، چرا داشتيم. اما الان در حال حاضر نه، نداريم.
 
تا جايي كه من يادمه شما تو همين مغازه بودين، چرا هیچ وقت اين مغازه رو گسترش ندادين؟
از سال 1365 كه تو اين حرفه مستقل شدم، همينجا بودم هستم. دوستان به من پيشنهاد جابجايي دادن اما خودم قبول نكردم.

به نظر من گسترش شغل يا مكان شغل زماني هست كه توليدي بزنم. مثلاً پارچه رو خودم بخرم و بدوزم و به بازار عرضه كنم (از تولد به مصرف) چون به لطف خدا از لحاظ مالي نيازي به اين كار ندارم ترجيح ميدم همينجا بمونم.

بیشترین مشتری شما چه گروهی هستن؟
جوانان با توجه به سن خياط تصميم ميگيرن، بیشترین مشتری ما (حدود70%) مسن ترا هستن و (حدود30% جوانان) هستن.
 
مدگرايي چقدر تو كسب درآمدتون تاثير داشته؟
قطعاً تأثیر داشته، مثلاً جوونا سمت اون سبكي ميرن كه به سنشون بُخُره و شيك تر باشه، روزانه بارها پيش مياد كه شلوار لي ميارن و من كوتاهشون مي كنم.
 
آقاي هزارجربي چندتا فرزند دارين؟
سه تا، يك دختر و دو تا پسر.
 
دوست دارين فرزندتون شغل شما رو ادامه بده؟
نه اصلاً. حتي به اين مسئله فكر هم نميكنم. چون آينده ايي توش نيست و بهتره به دنبال علاقه خودشون برن. دوست ندارم محدودشون كنم.
 
بعنوان تنها خیاط مرد بالاجاده كه از بچگي تو اين كار بودين چه احساسي داريد؟
حس رضايت دارم و از كارم راضي هستم، البته اين حس رو دارم كه الحمدلله از دست خودمون در بياريم و با دست خودمون هم خرج كنيم.
 
تلخ ترين و شيرين ترين خاطره در حين انجام كار؟
شيرينيه كار به اينه كه وقتي ميبيني كار رو درست انجام دادي و مشتري هم از كار آدم راضيه. اما تلخي، تلخيش زماني هست كه سرم شلوغه و دوستان انتظاراتي تو اون زمان از آدم دارن. مثلاً يه زماني كه سرم شلوغه يكي يه لباسي مياره و ميگه همين الان برام درستش كن، خوب نه من وقت دارم و نه نوبت اون آقاست كه به كارش رسيدگي كنم. حالا شايد طرف مقابل هم كارش واجب باشه. از طرفي هم محيط روستاست و همه از هم ديگه توقع دارن و آدم اون موقع تو رودربايستي قرار مي گيره و از لحاظ روحي اذيت ميشم. خب شغل ما هم شغل ظريفي هست. كافيه كه تو اندازه گيري ها كوچكترين اشتباهي بشه، ديگه اون پارچه يا لباس براي مشتري من قابل استاده نيست. تنها تو اون لحظه به من فشار مياد و بدترين و تلخترين شرايط زندگي من ميشه.
 
و آخرین سخن با هم محلي ها؟
هم محلي هاي ما همه بزرگوارن. من خوشحالم كه با اونا دارم زندگي ميكنم و باهاشون ارتباط اجتماعي خوبي دارم. ان شاا... كه از بنده راضي باشن.
 
نظرتون در مورد كاري كه ما جوونا داريم انجام ميديم چيه؟ (فعال نمودن سامانه اينترنتي و ...)
نفس كارتون بسيار عاليه. براي آيندگاني كه دارن روي كار ميان، اين مصاحبه ها رو گوش بدن و از تجربيات گذشتگان استفاده كنن بدونن كه گذشتگانشون در چه شرايطي چگونه زندگي مي كردند و به اين باور برسند كه زندگي رو خيلي نبايد سخت و خيلي آسون بگيرن. به هر چي ميخوان ميتونن برسن البته به شرط اينكه پشتكار و توكل به خداي متعال و بزرگ داشته باشند.
ان شاا... شما هم در هر كاري در هر زمينه ايي دارين تلاش مي كنين موفق و پيروز باشيد.

.: شغل و فرد بعدی را شما با نظرات خود انتخاب کنید :.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان